Czy płyn do płukania jamy ustnej może inaktywować koronawirusa?
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Czy płyn do płukania jamy ustnej może inaktywować koronawirusa?

Czy płyn do płukania jamy ustnej może inaktywować koronawirusa?

Według badań naukowych z Penn State College of Medicine, niektóre doustne środki antyseptyczne mogą inaktywować ludzkie koronawirusy. Wyniki wskazują, że płyny do płukania ust, płukanki do nosa, a nawet rozcieńczony szampon dla dzieci ‒ mogą być przydatne w zmniejszaniu wiremii lub ilości wirusa w jamie ustnej po infekcji i mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, koronawirusa powodującego COVID-19.

fot. shutterstock

fot. shutterstock


Craig Meyers, wybitny profesor mikrobiologii i immunologii oraz położnictwa i ginekologii, kierował grupą lekarzy i naukowców, którzy przetestowali kilka płynów do płukania jamy ustnej i nosogardzieli w warunkach laboratoryjnych pod kątem ich zdolności do inaktywacji ludzkich koronawirusów, które mają podobną strukturę do SARS-CoV- 2.
 
„Podczas gdy czekamy na opracowanie szczepionki, potrzebne są metody, które ograniczą  przenoszenie się wirusa” ‒ powiedział Meyers. „Testowane przez nas produkty są łatwo dostępne i często stanowią już część codziennej rutyny”.

Meyers i współpracownicy wykorzystali test do odtworzenia interakcji wirusa w jamie nosowej i ustnej z płukankami i płynami do płukania ust.

Zespół z Penn State University wystawił ludzkie komórki wątroby z mieszanymi roztworami zawierającymi HCoV-229e i płynem do płukania jamy ustnej, płynem do płukania nosa lub szamponem dla dzieci rozcieńczonym do 1%.

Testy wykazały, że wszystkie produkty skutecznie inaktywowały wirusa, chociaż skala skutków różniła się w zależności od produktu i zależała od tego, jak długo produkty były w kontakcie z wirusem.

„Przy czasie kontaktu wynoszącym 1 i 2 minuty 1-procentowy roztwór szamponu dla dzieci był w stanie inaktywować odpowiednio ponad 99% i ponad 99,9% lub więcej wirusa” – piszą naukowcy w artykule.

Spośród płukanek do jamy ustnej wiele testowanych produktów dezaktywowało 99,99% wirusa po 30 sekundach, a gdy czasy inkubacji wydłużyły się (1 i 2 minuty), naukowcy nie mogli wykryć żadnego pozostałego zakaźnego wirusa w komórkach.

Niemniej jednak żadne z tych badań nie może zagwarantować, że zobaczymy takie same wyniki w testach z udziałem ludzi. Jest też wiele rzeczy, które mogą wpłynąć na to, jak te produkty będą działać w rzeczywistych scenariuszach.

Według Meyersa wyniki są obiecujące i dodał, że następnym krokiem jest zaprojektowanie i przeprowadzenie badań klinicznych oceniających, czy produkty takie jak płyny do płukania ust mogą skutecznie zmniejszyć wiremię u pacjentów z COVID-19.

„Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 i wrócą do domu na kwarantannę, mogą prawdopodobnie przekazać wirusa tym, z którymi mieszkają” ‒ powiedział Meyers, naukowiec z Penn State Cancer Institute.

„W przypadku niektórych zawodów, w tym dentystów i innych pracowników służby zdrowia, istnieje ciągłe ryzyko narażenia. Potrzebne są badania kliniczne, aby ustalić, czy te produkty mogą zmniejszyć liczbę wirusów COVID u pacjentów już zarażonych lub osób wykonujących zawody wysokiego ryzyka. (…) Nawet jeśli zastosowanie tych rozwiązań mogłoby zmniejszyć transmisję o 50%, miałoby to duży sens ”.

Badania były finansowane ze środków z Penn State Huck Institutes for the Life Sciences.

Ekologia.pl (JS)
4.7/5 - (8 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments