Światowy Dzień Mokradeł 2014 w PN Ujście Warty
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Dziś świętujemy Światowy Dzień Mokradeł!

Dziś świętujemy Światowy Dzień Mokradeł!

Karsiborska Kępa
Karsiborska Kępa

2 lutego przypada Światowy Dzień Mokradeł. Co roku 95 krajów świętuje Światowy Dzień Mokradeł, ustanowiony na pamiątkę podpisania w irańskim mieście Ramsar w 1979 r. konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe.

Polska ratyfikowała konwencję w 1978 r., jednocześnie zobowiązując się do wskazywania i ochrony najcenniejszych mokradeł na swoim terenie. Mokradła mają znaczenie m.in. jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych. Obecnie mokradeł jest w Polsce 13, a na całym świecie 2170. Wszystkie zajmują łącznie powierzchnię ponad 207 mln ha.

W tym roku świętowanie Światowego Dnia Mokradeł odbywa się pod hasłem „Mokradła a rolnictwo – partnerstwo dla wzrostu.” Na związki rolnictwa i ochrony terenów podmokłych zwraca uwagę Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), które od ponad 10 lat realizuje działania ochronne w społecznym rezerwacie „Karsiborska Kępa” na Pomorzu Zachodnim.

Położony w granicach Świnoujścia rezerwat OTOP znakomicie obrazuje hasło tegorocznego święta. Rolnicze użytkowanie głównej wyspy rozpoczęło się w latach 20. XX w. Po II wojnie światowej najintensywniej gospodarowano w latach 70. Zaniechanie regularnego wypasu spowodowało degradację stanu rowów melioracyjnych (zamulenie i zarośnięcie) oraz drastyczny rozwój i zwiększenie zasięgu trzcinowisk, które jeszcze na początku lat 70. wkraczały tylko na 25 % powierzchni pastwisk.

W roku 1993, dzięki wsparciu europejskich partnerów, OTOP wykupił 177 ha, które obecnie – razem z terenami dzierżawionymi od Skarbu Państwa – tworzą jeden z pierwszych w Polsce społecznych rezerwatów przyrody. Karsiborska Kępa to ważne miejsce dla lęgowych ptaków z grupy siewkowców, takich jak czajka, krwawodziób, kszyk czy kulik wielki. Podejmowane przez OTOP działania ochronne (związane m.in. z zarządzaniem poziomem wody) mają na celu stworzenie optymalnych warunków życia zarówno dla ptaków, jak i innych organizmów, m.in. mającej tu jedyne stanowisko w Polsce rośliny – babki pierzastej.

Wśród sukcesów, jakie osiągnęliśmy, jest m.in. ograniczenie ekspansji trzcinowisk na terenach istotnych dla siewkowców wymagających niskiej roślinności, w której mogą obserwować otoczenie gniazda i odpowiednio wcześnie dostrzegać drapieżniki – mówi Maja Piasecka, opiekun rezerwatu. Jednak wciąż jest dużo do zrobienia, a środki, jakimi dysponujemy, nie zawsze wystarczają do realizacji wszystkich planów.

W tym roku środki przekazane OTOP w ramach odpisu 1% podatku (numer KRS: 0000015808) zostaną przeznaczone na ochronę przyrody na Karsiborskiej Kępie.

Więcej informacji:
https://otop.org.pl/obserwacje/rezerwaty-otop/rezerwat-karsiborska-kepa/

4.6/5 - (17 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Trzeba chronić mokradła, rosną tam kaczeńce, turzyce błotne, widłaki, wiele mchów, jeżógłówka gałęzista, rzęsa, trzcina, sit, pałka wodna, rdest ziemnowodny i rdest wężownik, niestety żyją tam czajki, krzyki, bekasy, niestety moczary są osuszane albo pod budowę budynków albo pod pola uprawne, dlatego konieczne jest objęcie ich ochroną:)