Jesteś biedny/biedna? Kontakt z naturą poprawi Twoje samopoczucie
Przyroda może pomóc złagodzić dysproporcje zdrowotne związane z dochodami – wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz Uniwersytecie Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu.
Osoby o niższych dochodach są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia problemów psychicznych, takich jak depresja lub stany lękowe. Jedną ze skutecznych strategii promowania dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego jest kontakt z naturą. Spędzanie czasu w naturalnym środowisku wiąże się ze zmniejszeniem poziomu stresu, wzmocnieniem funkcji odpornościowych, poprawą zdolności poznawczych, lepszym snem i zwiększoną ogólną satysfakcją z życia. A teraz okazuje się, że cotygodniowy kontakt z przyrodą bardziej poprawia samopoczucie osób o niższych dochodach w porównaniu z osobami o wyższych dochodach.
W ramach inicjatywy badawczej przeprowadzono ankietę z udziałem 2300 osób z całej Austrii, wybranych tak, aby były reprezentatywne pod względem wieku, płci i regionu geograficznego. Wyniki wskazują, że podczas gdy osoby o wyższych dochodach generalnie zgłaszały wyższy poziom dobrostanu niezależnie od swojego kontaktu z przyrodą, osoby z grup o niższych dochodach odnotowywały znacznie wyższy poziom dobrostanu, jeśli często kontaktowały się z przyrodą. W praktyce oznacza to, że osoby o niższych dochodach, które zażywały ruchu na łonie przyrody kilka razy w tygodniu, zgłaszały poziom dobrostanu niemal równy najbogatszym respondentom. Tendencję tę można było zaobserwować w całej Austrii, a także wśród mieszkańców miejskiego Wiednia.
Główna autorka i doktorantka Leonie Fian z Uniwersytetu Wiedeńskiego podkreśla, że korzyści dla dobrego samopoczucia związane z cotygodniowymi wizytami na łonie natury w ciągu roku są porównywalne z korzyściami wynikającymi z rocznego wzrostu dochodu o 1000 euro.
Warto zauważyć, że powiązania te były widoczne jedynie w przypadku aktywnego kontaktu z przyrodą i nie zaobserwowano ich na podstawie ilości zieleni otaczającej domy poszczególnych osób. Krótko mówiąc, musi być atrakcyjne. Coraz więcej dowodów sugeruje, że atrakcyjność zwiększa rekreacyjny kontakt z przyrodą, co może być ważniejsze dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia niż zazielenienie okolicy jako takiej.
Z punktu widzenia zdrowia publicznego ważne jest zatem tworzenie bardziej zielonych dzielnic i naturalnych obszarów rekreacyjnych, ale także zapewnienie dostępności tych przestrzeni, aby mogły z nich korzystać, zwłaszcza grupy znajdujące się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.
- Leonie Fian, Mathew P. White, Arne Arnberger, Thomas Thaler, Anja Heske and Sabine Pahl (2024). Nature visits, but not residential greenness, are associated with reduced income-related inequalities in subjective well-being, Health & Place 85:103175 | doi:10.1016/j.healthplace.2024.103175;





