Koniec lata – orliki krzykliwe szykują się do odlotu
Lada dzień rozpoczną się odloty do miejsc zimowania gniazdujących na Podkarpaciu orlików krzykliwych. Odloty tradycyjnie rozpoczynają się w połowie września i trwają 3-4 dni. – informuje Polska Agencja Prasowa.
Polskie orliki krzykliwe zimę spędzą w Afryce Południowo-Wschodniej. Do miejsc zimowania lecą parami, często z potomstwem, które rodzice karmią w trakcie wędrówki.
Niestety w tym roku tylko z 30 proc. gniazd wylecą młode orliki. Zdaniem ornitologów przyczyniły się do tego majowe ulewy i deficyt małych gryzoni, które są głównym pokarmem orlików.
W Polsce żyje 1700–1900 par orlików. Populacja europejska szacowana jest na 10–12 tys. par. Zasiedlają głównie północno-wschodnią i południowo-wschodnią część Polski.
Orlik krzykliwy jest gatunkiem wędrownym. Na migracji i zimowiskach spędza ok. sześć miesięcy w roku. Ptaki składają najczęściej dwa jaja, ale odchować udaje się zwykle jednego pisklaka. Największymi zagrożeniami dla orlików są odstrzały w trakcie migracji, głównie na terytorium Bliskiego Wschodu.