Mewy śpią falami
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Mewy śpią falami

Mewy śpią falami

Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś – fale snu przemieszczają się wśród stada mew, dzięki czemu część z nich zawsze czuwa – informuje pismo „Etnology”.

Mewy pospolite

Mewy pospolite
Jak wykazał dr Guy Beauchamp z uniwersytetu w Montrealu, mewy obserwując się nawzajem dowiadują się jedna od drugiej, kiedy można się bezpiecznie zdrzemnąć. W rezultacie daje to „falę snu”, przemieszczającą się w ich kolonii jak „meksykańska fala” wstających z miejsc kibiców po stadionie. Takie zachowanie pospolitych przecież ptaków zaobserwowano po raz pierwszy.

Podobnie jak wiele innych gatunków, mewy zamykają i otwierają okresowo oczy podczas snu. Pozwala im to śledzić stan otoczenia – ale oczywiście nie tak dokładnie, jak w czasie czuwania. Dlatego sen jest zajęciem ryzykownym.

Dotychczas naukowcy nie wiedzieli, co wpływa na zachowanie mew – jak decydują, kiedy spać, a kiedy czuwać – czy opierają się na własnych odczuciach, czy też obserwują inne osobniki.

Okazało się, że mewy kierują się zachowaniem innych – jeśli większość sąsiadów się zdrzemnęła, zapewne jest bezpiecznie i można także nieco odpocząć, jeśli inni nie śpią, może to świadczyć o zagrożeniu.

Dr Beauchamp zaobserwował fale snu i czuwania przechodzące przez kolonie (śpiącą mewę łatwo rozpoznać po wtulonym w pióra dziobie).

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. Pismo „Etnology”;
4.7/5 - (6 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kocham mewy. Przylatują do mnie na okno, daję im karmę dla kotów. Są głośne i niechlujne, ale wcale mi to nie przeszkadza. Bardzo lubię na nie patrzeć.

Ale ostatnio trochę na nie narzekasz, Madziu