Najdziwniejsze historie z 2024 roku - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Najdziwniejsze historie z 2024 roku

Najdziwniejsze historie z 2024 roku

Rok 2024 obfitował w niewiarygodne wydarzenia, zaskakujące nagłówki i wręcz niewiarygodne odkrycia naukowe. Oto przegląd najciekawszych i najbardziej niezwykłych historii z ostatnich dwunastu miesięcy.

Hipopotamy potrafią „latać”

Okazuje się, że hipopotamy spędzają więcej czasu w powietrzu, niż moglibyśmy się spodziewać. Badacze odkryli, że podczas biegu hipopotamy są w stanie unosić się w powietrzu przez około 15% cyklu ich kroków, czyli przez 0,3 sekundy.

Częstotliwość wypróżnień jako wskaźnik zdrowia

Naukowcy ustalili, że optymalna liczba wypróżnień dziennie to jedno lub dwa. Taki rytm może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych oraz uszkodzeń nerek.

Tajemniczy obiekt kosmiczny

W kosmosie odkryto obiekt o rozmiarach pomiędzy planetą a gwiazdą, poruszający się z prędkością 1,6 miliona km/h. Naukowcy nazwali go CWISE J1249 i wciąż badają jego naturę.

Ofiary Pompejów nie były rodziną

Badania DNA ujawniły nowe informacje o ofiarach erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e. Okazało się, że cztery osoby uznawane za rodzinę nie były ze sobą spokrewnione, a „matka” trzymająca dziecko była w rzeczywistości mężczyzną z niespokrewnionym niemowlęciem.

Roboty ze skórą z ludzkich komórek

Naukowcy stworzyli skórę dla robotów z ludzkich komórek, co może zwiększyć ich trwałość. Kolejnym krokiem ma być wypełnienie ich krwią, aby zapobiec wysychaniu i odpadaniu skóry.

Orki kontra rekiny

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali, jak orki atakują i zabijają rekina białego, aby zjeść jego bogatą w składniki odżywcze wątrobę. Niedługo potem znaleziono zwłoki kolejnego, większego rekina, również pozbawionego wnętrzności.

„Zombie” gwiazda kanibal

Biały karzeł z widoczną blizną okazał się gwiazdą, która pochłonęła planety i asteroidy wokół siebie. Magnetyczne pola skierowały materiał z tych ciał w stronę biegunów gwiazdy, tworząc charakterystyczne blizny.

Nowy dinozaur „Loki”

Naukowcy nazwali nowoodkrytego, wielkiego na wielkość słonia dinozaura z zakrzywionymi rogami Lokiceratops rangiformis. Jego rogi służyły prawdopodobnie do obrony przed tyranozaurami.

Nowy kolor kota

Odkryto nowy, rzadki kolor sierści u kotów. Włosy zmieniają się od czarnego u nasady do białego na końcach. Kolor nazwano „słona lukrecja” od ulubionego fińskiego smakołyku.

Wojna o megalodona

Nowe badania sugerują, że starożytny rekin megalodon mógł być szczupły i smukły, zamiast masywnego drapieżnika znanego z filmów. Inne badania zaprzeczają, twierdząc, że Meg był nawet większy, niż zakładano. Pomimo kontrowersji, wciąż nie wiadomo, czy Jason Statham dałby sobie z nim radę.

 

Oceń artykuł
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments