Samiec boa urodził 14 małych węży. To cud! | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Niesamowite narodziny w college’u. Nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom!

Niesamowite narodziny w college’u. Nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom!

Pojawienie się 14 młodych węży w wiwarium zajmowanym przez brazylijskiego węża tęczowego boa o imieniu Ronaldo było zaskakujące z dwóch powodów.

Cudowne narodziny - boa Ronaldo wydał na świat 14 młodych węży

Fot.: City of Portsmouth College

Po pierwsze, pracownicy college’u City of Portsmouth myśleli, że Ronaldo to samiec; po drugie, gad o długości 1,8 metra nie miał kontaktu z żadnym innym wężem od co najmniej dziewięciu lat.

Uczelnia nazwała to „cudownym porodem”, ale wyjaśniła również, że doszło do rzadkiego przykładu partenogenezy, naturalnej formy rozmnażania bezpłciowego, w której zarodki rozwijają się bez zapłodnienia.

Występuje powszechnie u roślin i niektórych zwierząt, ale uważa się, że jest to dopiero trzecie udokumentowane wystąpienie tego zjawiska u brazylijskiego boa tęczowego.

„Jeden ze studentów odkrył to podczas rutynowej kontroli wiwarium. W pierwszej chwili pomyśleliśmy, że musiał się pomylić. Nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom!” – powiedziała technik opieki nad zwierzętami Amanda McLeod. „Ronaldo wyglądał nieco grubiej niż zwykle, jakby zjadł duży posiłek. Ani przez moment nie pomyśleliśmy, że on, a raczej ona, jest w ciąży.”

Wezwano Pete’a Quinlana, specjalistę od gadów, który był równie zszokowany. „Hoduję węże od 50 lat i nigdy wcześniej nie spotkałem się z czymś takim” – powiedział. „W rzeczywistości młode są klonami rodzica, chociaż ich oznaczenia są nieco inne.

Teraz pracownicy uczelni są zajęci ustalaniem płci młodych węży i zakładaniem 14 nowych wiwariów. Gdy węże osiągną odpowiedni poziom dojrzałości, pojadą do nowych domów.

 

 

Według Dudley Zoo większość boa rodzi około 12 do 15 młodych, chociaż odnotowano 35 miotów. Młode węże rodzą się zwykle około sześciu miesięcy po kryciu i zaczynają żerować w wieku 10 dni. Po urodzeniu osiągają długość od 38 do 50 cm, a w pierwszym roku życia osiągają 1,2 metra, przy czym samice są większe od samców.

 

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. "Snakes alive! Miracle birth for Rainbow Boa Ronaldo"; https://www.city-of-portsmouth-college.ac.uk/news/2024/06/24/snakes-alive-miracle-birth-for-rainbow-boa-ronaldo/; 26-06-2024;
5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments