Nietoperze komunikują się przez tubę akustyczną
Malutkie nietoperze z Ameryki Środkowej i Południowej wykorzystują zwinięte w trąbki liście, by wzmocnić komunikację między członkami swojej społeczności – wynika z badań opublikowanych na łamach „Proceedings of the Royal Society B”
Przylgowce (Thyroptera tricolor) mają w zwyczaju spać w młodych, jeszcze zwiniętych liściach bananowca. W jednym liściu mieści się nawet 5-6 osobników. Erin H. Gillam i Gloriana Chaverri z Uniwersytetu Kostarykańskiego w Golfito są zdania, że nietoperze te z racji tego iż codziennie muszą szukać sobie nowych miejscówek do spania, komunikują się, wykorzystując do tego zwinięte w tubę liście.
Zrolowane liście działają jak tuba, wzmacniając wychodzący z niej sygnał. Dzięki temu nietoperze komunikują się między sobą i przekazują informacje na temat lokalizacji nowego domu. Wygląda to tak, że nietoperz przebywający gdzieś na zewnątrz wysyła prosty sygnał-zapytanie, a lokatorzy liścia mu odpowiadają. – wyjaśnia dr Erin H. Gillam.
Przylgowce (Thyroptera tricolor) to pierwsze zwierzęta, u których zaobserwowano, tak skomplikowany sposób komunikacji. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „Proceedings of the Royal Society B”