STARE DRZEWA I MECH. Stare omszałe drzewa przyspieszają wzrost lasów
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Obecność starych omszałych drzew przyspiesza wzrost lasów

Obecność starych omszałych drzew przyspiesza wzrost lasów

Mech, który porasta jedynie najstarsze i największe drzewa oraz żyjące w nim sinice to fabryka azotu w formie dostępnej dla innych roślin. Im więcej tego azotu, tym zdrowiej i szybciej rosną pozostałe, młodsze drzewa – uważają badacze z Kanady. Mechanizm ten biolodzy opisują na łamach „Plant and soil”.
Dr Zoe Lindo oraz Jonathan Whiteley z Wydziału Biologii na McGill University (Kanada) badali drzewa mające od 500 do nawet 800 lat. Odkryli, że są one jednym z trzech elementów tego mechanizmu. Pozostałymi elementami są porastające ich gałęzie mchy oraz sinice – samożywne, mikroskopijne organizmy, które pobierają z atmosfery azot i przetwarzają go w formę dostępną dla roślin.

Naukowcy uważają, że wzrost i rozwój lasów zależy m.in. od tego w jakim stopniu rośliny mają dostęp do azotu. Niedawno wykazano, że sinice żyjące w mchach na ziemi zaopatrują w azot lasy położone daleko na północy globu. Nie badano natomiast sinic, które żyją w sklepieniu lasu – w mchu porastającym korony drzew.

Lindo i Whiteley badali próbki mchów z ziemi oraz z gałęzi, które rosły na wysokości 15-30 metrów. Stwierdzili, że w mchu z koron drzew sinic jest więcej, niż w poszyciu. Jednocześnie sinice żyjące u góry przerabiają dwa razy więcej azotu niż ich odpowiedniki z powierzchni ziemi.

W tym mechanizmie ważnym elementem jest obecność mchu – zwracają uwagę badacze. Azot jest bowiem produkowany przez sinice w koronach tych drzew, które obrosły mchem. „Zanim sinice pojawią się w mchu, muszą istnieć drzewa na tyle stare i wielkie, by same obrosły mchem – tłumaczy Lindo. – Na wielu drzewach mech pojawia się dopiero po stu latach”.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

4.9/5 - (8 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments