Rekordzista wśród ptaków. Największy latający ptak na Ziemi
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Odkryto szczątki największego ptaka w historii

Odkryto szczątki największego ptaka w historii

Tak prawdopodbnie wglądał największy znany nauce ptak latający, jaki kiedykolwiek żył na Zimi. Rekonstrukcja wykonana przez Liz Bradford
Tak prawdopodbnie wglądał największy znany nauce ptak latający, jaki kiedykolwiek żył na Zimi. Rekonstrukcja wykonana przez Liz Bradford

Naukowcy zidentyfikowali szczątki wymarłego zwierzęcia, który mógł być największym latającym ptakiem, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi. Z rozpiętością skrzydeł wynoszącą 6,4  m, pokonał dotychczasowego rekordzistę w tej kategorii – wymarłego ptaka z Argentyny (Argentavis magnificens). Dla porównania największą rozpiętość skrzydeł wśród współcześnie żyjących ptaków – 3,6 m – osiąga albatros wędrowny.

Pelagornis sandersi to największy znany nauce ptak latający, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi. Według badaczy zwierzę prawdopodobnie szybowało w przestworzach 25 mln lat temu. Pierwsze skamieniałości – czaszka, część skrzydeł i kości nogi – zostały odkryte w 1983 roku w miejscowości Charleston, w Południowej Karolinie. Jednak dopiero niedawno udało się znalezisko opisać. Dokonał tego Daniel Ksepka z North Carolina State University w Raleigh.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że P. sandersi potrafi lać. Świadczą o tym cienkie i lekkie kości, krótkie nogi i gigantyczne skrzydła. Komputerowe symulacje pokazały, iż lot tego kopalnego ptaka mógł przypominać lot szybowcowy.

„Ptak wznosił się w powietrze, szeroko rozkładał skrzydła i wykorzystując prądy ciepłego powietrza szybował w powietrzu. Trzepotanie skrzydłami mógł wykorzystywać wyłącznie w momencie startu i lądowania. Dzięki temu P. sandersi był w stanie pokonywać wielokilometrowe trasy nad wodami oceanu, nie tracąc przy tym dużych ilości energii.” – wyjaśnia Daniel Ksepka.

Naukowcy mają nadzieję, że to odkrycie pomoże rzucić światło na to, dlaczego rodzina ptaków, do której należał P. sandersi wymarła i w jaki sposób te gigantyczne zwierzęta były w stanie utrzymać się w przestworzach.

Wyniki odkrycia zostały opublikowane na łamach czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”

Porównanie rozpiętościskrzydeł Pelagornis sandersi do największych żyjących współcześnie ptaków: kondora kalifornijskiego (z lewej) i albatrosa wędrownego (po prawej). Rekonstrukcja wykonana przez Liz Bradford
5/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

W jakim okresie żył taki ptak? A ile ma długości?