JAK WYGINĘŁY DINOZAURY. Czy pasożyt gołębi zabił tyranozaura?
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki i zagadki przyrodnicze Pasożyt gołębi zabił tyranozaura

Pasożyt gołębi zabił tyranozaura

Fot.: Czaszka Sue (Natural History Museum Chicago)
Fot.: Czaszka Sue (Natural History Museum Chicago)
Sue, bo tak nazwano najlepiej zachowany i największy szkielet tyranozaura jaki kiedykolwiek znaleziono, został zabity przez choroby, na jakie dziś cierpią ptaki. Odkrycie naukowców opublikowane w czasopiśmie „PLoS ONE” rzuca nowe światło na podobieństwa miedzy kopalnymi gadami a  ptakami.

Najbardziej kompletny i najlepiej zachowany szkielet tyranozaura, nazywany pieszczotliwie Sue, jest ozdobą Muzeum Historii Naturalnej w Chicago. Przez lata uważano, że przyczyną  śmierci tyranozaura były rany odniesione w walce z innym drapieżnym dinozaurem. Jednym z dowodów na poparcie tej tezy były liczne otwory w szczęce Sue, jak interpretowano ślady po potyczce sprzed milionów lat.  Ostatnie badania wskazują jednak, że to jednak nie dinozaur ale niewielkie pierwotniaki były przyczyną śmierci ogromnego gada. 

To właśnie rzęsistek Trichomonas gallinae –często spotykany pasożyt gołębi sprawił, że 7 tonowy gad o 42 metrowej długości padł z głodu.  Bolesna infekcja gardła i górnych dróg oddechowych spowodowana działalnością pasożyta sprawiła, że osłabiony  gad przestał polować przełkniecie czegokolwiek stawało się niemożliwe. Według naukowców, aż 15% spośród posiadanych w kolekcjach czaszek tyranozaurów nosi ślady działalności pasożyta.  Według paleontologów ślady pozostawione zębami innych zwierząt mają zupełnie inny charakter niż gładkie otwory spowodowane przez rzęsistka. Pasożyt rozprzestrzeniał się wraz z ugryzieniami zarażonych osobników, co oznacza że drapieżne dinozaury (np. tyranozaury) mogły być nosicielem wielu chorób trapiących gady kopalne.

Współcześnie  rzęsistek występuje u większości gołębi, jednak infekcja przebiega u nich bezobjawowo. Jednak u zarażonych pasożytem ptaków drapieżnych, obok objawów choroby, można dostrzec wgłębienia w dziobie analogiczne do tych, jakie znaleziono w szczekach dinozaurów. Wspólny pasożyt, to kolejny dowód na bliskie pokrewieństwo dinozaurów i ptaków.

ekologia.pl

4.8/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

rzęsistek jest pasożytem wszechobecnym a nie tylko pasożytem gołębi

Ciekawe informacje postaram się je zapamiętać

Sue miała prawie 13 metrów, a nie 42. W ogóle tyranozaury dorastały chyba do 16 metrów długości.