Tygrys syberyjski - opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę tygrys syberyjski ciekawostki
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Rodzina tygrysów syberyjskich złapana w pułapkę

Rodzina tygrysów syberyjskich złapana w pułapkę

Tygrys syberyjski, Di Photo by and (C)2007 Derek Ramsey (Ram-Man) (Derek Ramsey's picture) [GFDL 1.2], attraverso Wikimedia Commons
Tygrys syberyjski, Di Photo by and (C)2007 Derek Ramsey (Ram-Man) (Derek Ramsey's picture) [GFDL 1.2], attraverso Wikimedia Commons

Tygrys syberyjski to osiągający 350 kg olbrzym. Ma pięknie umaszczone, gęste futro i żyje tam, gdzie temperatury nierzadko spadają poniżej -40 st. C. Niestety podgatunek ten znajduje się dziś na skraju zagłady.
Tygrys syberyjski, tygrys amurski (Panthera tigris altaica) jest największym przedstawicielem kotów. Te olbrzymie zwierzęta mogą ważyć nawet 300 kilogramów. Niektóre źródła podają, że największym spotkanym tygrysem był samiec o wadze 384 kg. Długość jego ciała mieści się w granicach między 150, a 280 cm (do metrów razem z ogonem), a wysokość 90-106 cm.

Tygrysa rozpoznać łatwo, ze względu na jego charakterystyczne złoto-rude futro z czarnymi pręgami. Chociaż jego ubarwienie jest

Unikalny wzór
Pasy na ich futrze są unikalne dla każdego osobnika, podobnie jak nasze linie papilarne.

nieco jaśniejsze od innych podgatunków tygrysa. Jego futro jest gęste, dzięki czemu bez problemu wtapia się w zimowy krajobraz i wytrzymuje mróz do nawet  – 45 st. C. Samce mają dodatkowo na szyi charakterystyczną kryzę z dłuższego włosa.

Ma potężne i ostre jak brzytwa pazury oraz silne ciało, dlatego znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego. A zjada niemal wszystko – najchętniej jelenie i dziki, ale poluje też na ryby, ptaki, a nawet inne drapieżniki, takie jak lamparty i niedźwiedzie. Za jednym razem może zjeść nawet 35 kg mięsa. Najchętniej poluje w nocy, a swoją ofiarę najczęściej bierze z zaskoczenia.

Tygrys syberyjski w łódzkim ZOO. By Chrumps (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Tygrys syberyjski jest jednym z 5 podgatunków tygrysa, które wciąż żyją w naturze. Niełatwo go spotkać, bowiem zamieszkuje głównie górskie, gęste lasy iglaste i mieszane w pobliżu rzek i potoków na wschodnich krańcach Rosji oraz na granicy rosyjsko-chińskiej, w dolnym biegu rzeki Amur.

Tygrys syberyjski lubi otwarte przestrzenie i prowadzi samotniczy tryb życia. Spotykają się z innymi osobnikami głównie w celu

Zabobony przyczyną zagłady tygrysów
Tygrysy giną z rąk kłusowników, a z części zabitych zwierząt wykonuje się plastry, maści a nawet wino i wiele innych środków. Nie ma jednak dowodów naukowych na to, że części ciała tygrysa mają jakąkolwiek moc leczniczą.

prokreacji. Gody odbywają się w dowolnym momencie roku. Samce wyszukują samice głównie  za pomocą węchu. Ciąża u samicy trwa 3-3,5 miesiąca, a w jednym miocie zwykle przychodzą na świat dwa lub trzy młode. Tygrysiątka są ślepe przez ok. dwa tygodnie. Pozostają one ze swą matką przez około dwóch lat. Połowa młodych nie dożywa trzeciego roku.

Tygrys, największy ze wszystkich kotów, jest jednym z najbardziej charyzmatycznych i fascynujących zwierząt świata. Jest również jednym z najbardziej zagrożonych gatunków. Poza niszczeniem siedlisk tygrysów przez człowieka, drugim największym zagrożeniem dla jego przetrwania jest kłusownictwo. Podobnie jak kość słoniowa, czy róg nosorożca, części ciała tygrysa są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Tygrysy giną z rąk kłusowników, a z części zabitych zwierząt wykonuje się plastry, maści a nawet wino i wiele innych środków. Nie ma jednak dowodów naukowych na to, że części ciała tygrysa mają jakąkolwiek moc leczniczą. Jednak wiara wielu ludzi w ich cudowną, uzdrawiającą moc jest wciąż silna – tygrys jest bowiem symbolem mocy, siły, sprawności.

By Dave Pape (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Dawniej tygrysy syberyjskie spotykane były w Korei, północnych Chinach, Mongolii i Rosji. Niestety w latach 40. XX wieku liczebność tygrysów syberyjskich skurczyła się do zaledwie czterdziestu osobników. Dzięki wieloletnim działaniom ochronnym (wprowadzenie m. in. zakazu polowania), liczbę tych zwierząt na wolności szacuje się na około 400. W ogrodach zoologicznych świata żyje kolejnych 500 osobników. W obszarze przygranicznym, na terytorium Chin, występuje od 18 do 20 tygrysów. Około 350 osobników zamieszkuje Kraj Nadmorski i Kraj Chabarowski na wschodnich krańcach Rosji.

Bardzo powoli, ale liczba tygrysów syberyjskich zaczyna wzrastać. Jednak entuzjazm jest zbyt wczesny, gdyż nadal jest to gatunek na granicy wymarcia.

Młody tygrys syberyjski. By Photo by and (C)2007 Derek Ramsey (Ram-Man). Curves adjustment by Lycaon on 08:30, July 20, 2007. (Own work (Own Picture)) [GFDL 1.2], via Wikimedia Commons
Ekologia.pl

Źródło:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tygrys_syberyjski
  2. https://www.wwf.pl/fakty_ciekawostki/gatunki_na_krawdzi/tygrysy/tygrys___ogolne_informacje/

4.9/5 - (16 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Wspaniała forma edukacji:)