Rozmnożono najrzadsze kaczki na świecie
18 podgorzałek madagaskarskich – najbardziej zagrożonego gatunku kaczek na świecie – wykluło się w ośrodku badawczym w Antsohihy na Madagaskarze – podał serwis BBC Nature.
Dzięki temu światowa populacja tych ptaków powiększyła się do 60 sztuk. Cenne pisklęta wykluły się w specjalnie wybudowanym centrum badawczym dzięki staraniom dwóch organizacji ochrony przyrody.
Gatunek podgorzałki madagaskarskiej został uznany za wymarły pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, ale ponownie natrafiono na niego w 2006 roku, kiedy badacze zaobserwowali 22 ptaki w jednym zaledwie miejscu – nad jeziorem Matsaborimena w północnej części Madagaskaru.
Program ochrony krytycznie zagrożonych ptaków organizacje Wildfowl and Wetlands Trust i Durrell Wildlife Conservation Trust rozpoczęły w 2009 roku. Podbierano z gniazd jajka na potrzeby rozmnożenia kaczek w niewoli. To właśnie z owych jaj wykluli się rodzice nowych piskląt.
„Pojawienie się piskląt jest niesamowitym krokiem naprzód w walce o ochronę gatunku” – uważa dr Glyn Young z Durrell Wildlife Conservation Trust, który większość życia spędził na badaniu gatunku podgorzałki. Gatunek ten jest szczególnie narażony na wyginięcie z powodu pojedynczego zdarzenia jak np. wybuch epidemii.
Badacze obserwują pozostałą na wolności populację, aby zrozumieć, co wpływa na zmniejszenie liczebności gatunku i określić korzystne warunki dla wypuszczenia wyhodowanych ptaków na wolność. Okazuje się, że ich obecne siedlisko odbiega od ideału. „Podejrzewamy, że jest tam zbyt mało pożywienia, co może wpływać na niewielką przeżywalność piskląt” – powiedział Peter Cranswick z organizacji Wildfowl and Wetlands Trust.
Członkowie organizacji liczą na to, że uda się im znaleźć lepsze miejsce, gdzie populacja kaczek mogłaby się rozwinąć, i będą mogli wypuścić tam swoich wychowanków.