Piątek 24.09.2021

W ciągu trzech lat Australia straciła prawie jedną trzecią populacji koali!

Populacje koali w Australii spadły o 30% w ciągu trzech lat - wynika z najnowszych danych. Co oznacza, że na wolności pozostaje mniej niż 58 000 osobników.fot. shutterstockfot. shutterstock

Niezależna grupa non-profit oszacowała, że prawie jedna trzecia australijskich koali została wybita w ciągu zaledwie trzech lat, chociaż niektórzy eksperci twierdzą, że trudno jest ustalić prawdziwe liczby. Dlaczego koale znikają z australijskiego krajobrazu? Kraj stracił około 30 procent swoich koali od 2018 roku w wyniku pożarów, suszy, fal upałów i oczyszczania terenu pod inwestycje - podała australijska Fundacja Koala.
„Spadek jest dość dramatyczny” – alarmuje Deborah Tabart, przewodnicząca australijskiej Fundacji Koala.

Szacuje się, że populacja koali mieści się obecnie w przedziale 32-58 tysięcy – w porównaniu z szacowanymi 46 -82 tys. w 2018 roku.

Nigdzie w Australii nie było trendów wzrostowych. Oszacowano, że tylko jeden obszar w badaniu ma ponad 5 tysięcy koali, a niektóre regiony mają zaledwie pięć lub 10.

Oświadczenie australijskiej Fundacji Koala nie zostało zweryfikowane w terenie, co daje wysoki stopień niepewności. Ale twierdzenie to jest zgodne z wieloma badaniami pokazującymi, że niektóre populacje koali gwałtownie spadają, szczególnie w Queensland i New South Whales.

W świetle nowego raportu australijska Fundacja Koala wezwała rząd, aby zrobił więcej w celu ochrony gatunku i przedstawił ustawę o ochronie koali.

Koala, roślinożerny torbacz, który żyje głównie we wschodnich i południowych regionach kraju, stał się symbolem Australii. W 2012 r. został wymieniony jako gatunek zagrożony w niektórych częściach kraju. W czerwcu ubiegłego roku dochodzenie parlamentarne ustaliło, że koale w Nowej Południowej Walii mogą wyginąć do 2050 r., chyba że rząd natychmiast podejmie interwencję w celu ochrony ich i ich siedlisk.

Niektórzy eksperci twierdzą, że chociaż populacja koali w Australii poniosła w ostatnich latach ogromne straty, prawdziwe liczby są trudne do ustalenia. Ale zgadzają się z jednym: każde badanie koali konsekwentnie pokazuje, że ich liczba spada, ale trudno oszacować skalę tego spadku.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.nbcnews.com/news/world/australia-s-koalas-are-trouble-question-how-much-n1279807”; data dostępu: 2021-09-24
Ocena (2.2) Oceń: