Bill Gates wspiera start-up zajmujący się bekaniem i bąkami krów
Założyciel Microsoftu i miliarder Bill Gates zainwestował w australijski start-up, którego celem jest ograniczenie emisji metanu z beknięć krów.
Założyciel i filantrop firmy Microsoft, Bill Gates, jest wielkim fanem nowych technologii, które pomagają w walce ze zmianami klimatycznymi. Gates wspierał firmy pracujące nad wszelkiego rodzaju rozwiązaniami, w tym reaktorami jądrowymi nowej generacji, najnowocześniejszymi projektami wychwytywania dwutlenku węgla, a ostatnio australijskim start-upem pracującym nad suplementem diety, który ma ograniczyć bekanie krów.
Okazuje się, że bekanie może być wielkim biznesem. Miliarder Bill Gates ogłosił inwestycję w australijski start-up Rumin8, który opracowuje paszę na bazie wodorostów. Wszystko by zmniejszyć emisję metanu wytwarzaną przez krowy poprzez bekanie i, w mniejszym stopniu, także pierdzenie.
Metan jest silnym gazem cieplarnianym. Choć żyje w atmosferze krócej niż dwutlenek węgla, ma 84 razy większy potencjał do je ocieplania. Prawie jedna trzecia światowych emisji metanu pochodzi od zwierząt gospodarskich, a większość z nich od krów mięsnych i mlecznych.
Drobnoustroje w żołądkach krów wytwarzają metan, gdy zwierzęta trawią pokarm, ale wykazano, że dodanie wodorostów do ich paszy znacznie zmniejsza ilość uwalnianego gazu. Badanie z 2021 roku wykazało, że podawanie krowom niewielkich ilości wodorostów przez kilka miesięcy spowodowało spadek emisji metanu o ponad 80%.
Rumin8 produkuje dodatek do pasz ze składnika bioaktywnego znajdującego się w algach czerwonych (Asparagopsis). Firma twierdzi, że testy laboratoryjne wykazały, że dodatek może zmniejszyć emisję metanu nawet o 95%. Zamiast hodować wodorosty, firma odtwarza składnik w laboratorium, co, jak twierdzi, oznacza, że koszty mogą być utrzymywane na stosunkowo niskim poziomie.
Rzecznik funduszu Gatesa, Breakthrough Energy Ventures, który prowadził rundę inwestycyjną o wartości 12 milionów dolarów, powiedział CNN: „Chociaż krowy są znaczącym źródłem [gazów cieplarnianych], hodowla zwierząt gospodarskich pozostaje jednym z najtańszych źródeł białka na świecie, co oznacza konieczność wprowadzenia technologii, które mogą ograniczyć emisje z istniejącego łańcucha dostaw bydła dzisiaj i w przyszłości”.
W październiku ubiegłego roku Nowa Zelandia zaproponowała opodatkowanie gazów cieplarnianych wytwarzanych przez zwierzęta hodowlane w wyniku bekania, by przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Pierwszy na świecie program przewiduje, że rolnicy będą płacić za emisje z rolnictwa już od 2025 r.
- Laura Paddison, CNN; "Bill Gates backs start-up tackling cow burps and farts"; cnn.com; 2023-01-25;