MALEJE POPULACJA PSZCZÓŁ. Czy śmiertelność pszczół zagraża UE?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Czy śmiertelność pszczół zagraża UE?

Czy śmiertelność pszczół zagraża UE?

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Zwiększona śmiertelności pszczół zagraża produkcji żywności i stabilności w środowiska w Unii Europejskiej – informuje „Puls biznesu”.

Szacuje się, że 84 proc. gatunków roślin i 76 proc. produkcji żywności w Europie zależy od zapylania przez pszczoły. 600 tys. mieszkańców UE żyje z sektora pszczelarskiego. Dlatego Bruksela przyjęła raport wzywający członków UE do zwiększenia wysiłków i nakładów na rzecz ochrony pszczół – informuje dziennik.

Dlaczego ochrona populacji pszczół jest tak istotna? Produkcja jednej trzeciej żywności i 90 procent owoców zależy od zapylania przez owady – przekonują specjaliści. Bez ich udziału wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony. Niestety od kilku lat pszczoły masowo giną. Już w latach 60 ubiegłego wieku zaobserwowano masowe wymieranie całych rodzin pszczelich w Stanach Zjednoczonych, gdzie w niektórych regionach zginęło nawet do 80 proc. pszczelich rodzin.

W Polsce to zjawisko nie jest jeszcze tak nasilone, ale w niektórych regionach kraju nie przeżywa zimy 30 proc. Największy niedobór pszczół mają Niemcy Francja oraz Włochy.

Zdaniem specjalistów mechanizm wywołujący ginięcie pszczół nie jest jednoznaczny i wynika z kilku czynników. Jednak najważniejszym czynnikiem jest zanieczyszczenie środowiska i stosowanie chemii w rolnictwie – przekonują eksperci.

Ekologia.pl
4.7/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments