Czy śmiertelność pszczół zagraża UE?
Zwiększona śmiertelności pszczół zagraża produkcji żywności i stabilności w środowiska w Unii Europejskiej – informuje „Puls biznesu”.
Szacuje się, że 84 proc. gatunków roślin i 76 proc. produkcji żywności w Europie zależy od zapylania przez pszczoły. 600 tys. mieszkańców UE żyje z sektora pszczelarskiego. Dlatego Bruksela przyjęła raport wzywający członków UE do zwiększenia wysiłków i nakładów na rzecz ochrony pszczół – informuje dziennik.
Dlaczego ochrona populacji pszczół jest tak istotna? Produkcja jednej trzeciej żywności i 90 procent owoców zależy od zapylania przez owady – przekonują specjaliści. Bez ich udziału wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony. Niestety od kilku lat pszczoły masowo giną. Już w latach 60 ubiegłego wieku zaobserwowano masowe wymieranie całych rodzin pszczelich w Stanach Zjednoczonych, gdzie w niektórych regionach zginęło nawet do 80 proc. pszczelich rodzin.
W Polsce to zjawisko nie jest jeszcze tak nasilone, ale w niektórych regionach kraju nie przeżywa zimy 30 proc. Największy niedobór pszczół mają Niemcy Francja oraz Włochy.
Zdaniem specjalistów mechanizm wywołujący ginięcie pszczół nie jest jednoznaczny i wynika z kilku czynników. Jednak najważniejszym czynnikiem jest zanieczyszczenie środowiska i stosowanie chemii w rolnictwie – przekonują eksperci.