Czy śmiertelny grzyb zagrozi europejskim salamandrom?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Czy śmiertelny grzyb zagrozi europejskim salamandrom?

Czy śmiertelny grzyb zagrozi europejskim salamandrom?

Śmiertelny, azjatycki grzyb atakuje europejskie salamandry i traszki. Wiele gatunków płazów znajduje się w niebezpieczeństwie – alarmują naukowcy na łamacz czasopisma „Science”.

By Donaldtownsend (Own work) [CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

By Donaldtownsend (Own work) [CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Winę ponosi Batrachochytrium salamandrivoransgrzyb z Azji Wschodniej. Do Europy dotarł zapewne podczas międzynarodowego handlu egzotycznymi zwierzętami.

B. salamandrivorans szybko atakuje i zjada skórę salamandry, która odgrywa bardzo ważną rolę w układzie oddechowym zwierzęcia. Naukowcy na razie nie wiedzą jak grzyb zabija gospodarza. Podejrzewają, że grzyb wywołując erozję skóry, zakłóca proces oddychania oraz absorpcję wody i substancji mineralnych.

„Większość jaszczurek, które miały kontakt z tym grzybem, umierało w ciągu kilku tygodni” – powiedział główny autor badania prof. An Martel z Ghent University w Belgii.

Naukowcy z Imperial College and the Zoological Society of London (ZSL) na razie nie wiedzą, jak sobie poradzić z tym zjadliwym grzybem. Zdaniem badaczy potrzebny jest globalny monitoring, który pozwoli zidentyfikować źródło zarazy.

„Z powodu globalizacji na całym świecie odbywa się duży ruch ludzi i zwierząt, a wraz z nimi na nowe tereny przenoszone są patogeny. Wchodzą one w kontakt z organizmami, które nie miały z nimi nigdy wcześniej do czynienia i nie wykształciły odporności. W efekcie patogeny takie jak B. salamandrivorans trafiają do nowego środowiska i mogą bardzo szybko zagrozić wielu gatunkom, prowadząc do ich wymarcia.” – powiedział współautor badania, prof. An Martel z Uniwersytetu w Gandawie.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. Recent introduction of a chytrid fungus endangers Western Palearctic salamanders. Science, 2014; 346 (6209): 630 DOI: 10.1126/science.1258268;
4.8/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

„minerałów” – nie „minerałów, a SUBSTANCJI MINERALNYCH. Minerałem jest wyłącznie substancja KRYSTALICZNA (plus kilka tzw. amorficznych) tworząca się w sposób naturalny. Organizmy żywe w 99% przypadków przyswajają ROZPUSZCZONE związki (a więc właśnie substancje mineralne), a nie kryształy.

i znowu się okazuje ze człowiek to największa zaraza świata to wirus, który kosmici powinni wytepić

Obecna możliwość podróży to nie tylko pozytywne zjawisko, ale i wrota dla inwazyjnych gatunków roślin i grzybów-zarodniki i nasiona przenoszone są na ubraniach, włosach, sierści pupili oraz tak jak tutaj pasożyty i zarazki są przywożone razem z gospodarzami:)