ZIMA. Dokarmianie zwierzyny leśnej. Czy można dokarmiać zwierzęta
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Ostrożnie z dokarmianiem zwierząt w lesie

Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Ostrożnie z dokarmianiem zwierząt w lesie

Fot. cs:ŠJů/Wikipedia CC
Fot. cs:ŠJů/Wikipedia CC

 Nieumiejętne dokarmianie dziko żyjących zwierząt przez człowieka może przynieść więcej szkód niż korzyści– przypominają organizacja ekologiczna WWF Polska i Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To dobra okazja, aby zastanowić się jak z mrozem i śniegiem radzą sobie mieszkańcy lasu i jak my udzie możemy im pomóc przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku.

– Najczęstszymi błędami popełnianymi w przypadku dokarmiania jest podawanie tego samego rodzaju pożywienia przez dłuższy czas – mówi Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. – Największy udział w podawanym pokarmie powinna stanowić karma sucha, taka jak siano łąkowe dobrej jakości, siano z roślin motylkowatych i karma zielona. Warto też pamiętać, że należy podawać takie jego ilości, które mogą być zjedzone wkrótce po podaniu. Nadmiar pożywienia pozostawiony w miejscu dokarmiania, może doprowadzić do zepsucia pokarmu, a po jego zjedzeniu wywołać chorobę, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Paśnik, w którym przez całą zimę zalega pokarm, może stać się źródłem chorób u zwierząt.

Fedaczyński zwraca uwagę, iż niebezpieczne jest również podawanie wysokoenergetycznych i wysokobiałkowych pokarmów. Ich ilość, powinna być dozowana przez wykwalifikowaną kadrę, która jest w stanie ustalić zapotrzebowanie na taki rodzaj pokarmu, odpowiedni do stanu zwierząt i warunków atmosferycznych.

Podobnego zdania jest Stefan Jakimiuk z WWF Polska. – Na przykład jeleniowate – jeleń, sarna i łoś – które są przeżuwaczami, podobnie jak krowa czy koza, dla prawidłowego trawienia potrzebują dużo pokarmu włóknistego między innymi gałązek drzew czy trawy. Dlatego jeśli chcemy dostarczyć sarnom lub jeleniom pokarmu bardziej energetycznego jak ziarna zbóż, to jednak warto to wymieszać z pociętymi gałązkami drzew, wtedy pokarm lepiej będzie się trawić. Bardzo ważne jest, aby pokarm, którym dokarmiamy był zbliżony do naturalnego, to jest takiego który zwierzęta mogą pozyskać w naturze. – powiedział.

Ekolodzy i leśnicy zalecają, by zawczasu przygotować całe gałązki z liśćmi.  „Zebrane późną wiosną i w okresie letnim, i dobrze wysuszone stanowią doskonałą pod względem smakowym i odżywczym karmę. Nadają się do tego praktycznie wszystkie drzewa i krzewy liściaste z wyjątkiem kruszyny, bzu czarnego i niektórych odmian wierzb.” – czytamy w komunikacie.

Warto zawsze się zastanowić, czy dokarmianie w ogóle jest potrzebne. Jak sama nazwa wskazuje „dokarmianie” jest częściową pomocą w trudnych warunkach atmosferycznych. Zwierzę nie może być całkowicie zwolnione z obowiązku poszukiwania naturalnego pożywienia. – przestrzegają ekolodzy.

Ekologia.pl

4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Różne zwierzęta jedzą różny pokarm, dokarmiając je musimy postarać się, żeby dawany przez nas pokarm był taki jaki one jedzą w naturalnych warunkach lub najbardziej zbliżony do naturalnego. Przerzuwacze mogą dostać siano, sarny, jelenie warzywa i owoce, drapieżniki surowe mięso, ptaki, ziarnojady ziarna, nejlepsze są mieszanki ze sklepów zoologicznych.

Nawiązując do tematu, bardzo proszę o wypełnienie ankiety do mojej pracy mgr. Z góry dziękuję :) https://moje-ankiety.pl/respond-38235.html

Czy zwierzęta w lesie muszą być znakowane? Czy jeśli tak to można je oznakować tak jak zwierzęta domowe za pomocą takich numerków: https://www.horizont.com.pl/dla-rolnictwa/promocje?