Pszczoły. Jak ważne są pszczoły? Pszczoły zarobiły dla nas 4,1 miliarda złotych
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Pszczoły zarobiły dla nas 4,1 miliarda złotych

Pszczoły zarobiły dla nas 4,1 miliarda złotych

Freeimages.com/Krzysiek Koziarek
Freeimages.com/Krzysiek Koziarek

Aż 4,1 miliarda złotych z całkowitej wartości produkcji rolnej w Polsce to zasługa pszczół. Tyle wyniosła wartość ich pracy, czyli zapylania upraw, w 2015 roku – wynika najnowszego raportu Greenpeace.

„Nie tylko miód. Wartość ekonomiczna zapylania upraw rolniczych w Polsce w 2015 roku”, to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. Zwraca ono uwagę na wartość ekonomiczną pracy pszczół w Polsce, zarówno w ujęciu ogólnokrajowym, jak i w podziale na województwa. Jak wynika z opracowania, łącznie zapylanie upraw w 2015 roku było warte 4,1 miliarda złotych w skali kraju. O tyle byłaby niższa wartość produkcji rolnej w 2015 r., gdyby niemożliwe było zapylanie przez owady – zwracają uwagę ekolodzy.

Biorąc pod uwagę podział na województwa najwięcej na pracy pszczół, bo aż 1,13 mld złotych, skorzystało woj. mazowieckie. Owady te pomogły przede wszystkim w uprawach  jabłek, wiśni, czereśni, malin, ogórków – ale także roślin przemysłowych, przede wszystkim rzepaku. O znaczeniu zapylania dla polskiego rolnictwa świadczyć może fakt, że jeśli chodzi o jabłka, wiśnie, czereśnie i maliny, Polska jest ich największym producentem w Unii Europejskiej i jednym z czołowych producentów na świecie.

– Raport „Nie tylko miód” pokazuje, jak ważne są pszczoły dla rolnictwa. Bez ich ciężkiej pracy nie byłaby możliwa uprawa wielu owoców i warzyw, które są kluczowe dla polskiej gospodarki. Dlatego musimy zrobić wszystko, by skutecznie chronić owady zapylające. Fakt, że Polska jest jednym z krajów UE o największej dynamice wzrostu sprzedaży pestycydów oraz kierunek, w jakim rozwija się obecnie polskie rolnictwo, dążące do zwiększania areału monokulturowych upraw, to podcinanie gałęzi, na której siedzimy – powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

Wartość ekonomiczna zapylania upraw rolniczych w poszczególnych województwach, źródło: Greenpeace

Bo to właśnie współczesny model rolnictwa jest jednym z głównych powodów pogarszania się ich kondycji i spadku populacji. W Polsce od wielu lat wzrasta zużycie pestycydów i nawozów sztucznych. W latach 2005-2014 dynamika wzrostu sprzedaży pestycydów w Polsce wyniosła 44% i była jedną z najwyższych w Europie. Masowe używanie toksycznych dla pszczół pestycydów i coraz większy udział wielkoobszarowych upraw monokulturowych (skutkujący zanikiem naturalnych siedlisk i zróżnicowanej bazy pokarmowej) mogą skończyć się katastrofą dla owadów zapylających.

Dlatego Greenpeace postuluje, by działać już teraz – zanim będzie za późno. Jedną z najprostszych do wprowadzenia zmian jest wdrożenie pełnego, nieograniczonego w czasie zakazu stosowania pestycydów zawierających szkodliwe dla pszczół neonikotynoidy oraz fipronil, a także wprowadzenie narodowych planów ochrony owadów zapylających, a w konsekwencji wspieranie i promocja praktyk rolnictwa przyjaznego środowisku, rolnikom i konsumentom.

Analiza na zlecenie Greenpeace Polska została wykonana przez ekspertów Pracowni Przyrodniczej w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego i przy wykorzystaniu kalkulatora, który opracowała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) we współpracy z francuskim instytutem badawczym INRA.

Link do raportu: www.greenpeace.pl/wartosczapylania

4.6/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments