Skutki otyłości katastrofalne dla środowiska
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Skutki otyłości katastrofalne dla środowiska

Skutki otyłości katastrofalne dla środowiska

Coraz większa nadwaga i otyłość, szczególnie w krajach najbogatszych, powoduje takie same skutki dla środowiska jak wzrost liczby ludności – twierdzą naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine

Korzystając z danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2005 roku, naukowcy obliczyli, że w ostatnich latach średnia masa ciała zwiększyła się i wynosi obecnie 62 kg. W Ameryce Północnej ta średnia wynosi aż 80,7 kg, natomiast w Azji jest to tylko 57.7 kg. Badacze podliczyli też łączną wagę ludności Ziemi, która ich zdaniem wynosi 287 mln ton. Z czego 15 mln ton to wynik nadwagi, a 3,5 mln ton ma związek z naszą otyłością.

Autor badań, dr Ian Roberts zwraca uwagę, że mimo iż w Ameryce Północnej mieszka tylko 6 proc. populacji, to na tym kontynencie żyje 34 proc. wszystkich otyłych ludzi na świecie. Dla porównania w Azji, którą zamieszkuje aż 61 proc. ludności świata, odsetek ten wynosi 13 proc.

Naukowcy alarmują, że jeżeli wszystkie kraje miałyby taki sam wskaźnik masy ciała (BMI), jak Stany Zjednoczone, to łączna waga ludności Ziemi wzrosłaby o 58 mln ton – miałoby to takie same konsekwencje dla naszej planety jak powiększenie populacji świata o około 1 mld ludzi.

Im większa masa ciała, tym więcej jedzenia organizm potrzebuje, by prawidłowo funkcjonować. – Zatem przy omawianiu możliwości wyżywienia ludności świata nie można uwzględniać jedynie wzrostu jej liczebności, ale także to, ile jest osób otyłych i z nadwagą. – powiedział BBC News prof. Ian.

Oprócz Amerykanów do najbardziej otyłych narodów należą Rosjanie, Egipcjanie, Meksykanie i Niemcy.

Ekologia.pl
Bibliografia
4.6/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments