Stada ryb będą miały szansę się odbudować?
Parlament Europejski zaakceptował ambitne cele proponowanego wieloletniego planu zarządzania dla dorsza, szprota i śledzia w Bałtyku. Czy dzięki temu stada ryb będą miały szansę na odbudowę i stabilizację?
Na sesji plenarnej w Strasburgu, Parlament Europejski głosował nad wieloletnim planem zarządzania rybołówstwem na Bałtyku — pierwszym tego typu planem stworzonym na podstawie nowej wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb). Plan dotyczy długoterminowego zarządzania kluczowymi dla Bałtyku stadami dorsza, szprota oraz śledzia, zawiera też zasady postępowania dla niektórych gatunków ryb płaskich. Cel? Zakończenie przełowienia na Bałtyku.
− Od kształtu tego planu zależeć będzie kształt innych europejskich planów. W związku z tym najważniejsze jest aby cele planu były zgodne z celami Wspólnej Polityki Rybołówstwa a zawarte w nim zapisy gwarantowały możliwość ociągnięcia celów WPRyb, w tym tego głównego – odbudowa i stabilizacja liczebności stad komercyjnie poławianych gatunków ryb − mówi Piotr Prędki z WWF Polska.
−Po raz pierwszy plan oferuje wielogatunkowe i zrównoważone podejście, które jest skuteczniejsze niż dotychczasowe metody zarządzania. Nowy plan to kamień milowy na drodze do ekonomicznie i ekologicznie stabilnego Bałtyku, który zapewni źródło pracy i pożywienia − powiedział Lasse Gustavsson, dyrektor zarządzający Oceaną w Europie.
Decyzja Parlamentu Europejskiego jest tylko jednym z wielu kroków na drodze do przyjęcia ostatecznej wersji planu. Kolejnym krokiem jest akceptacja założeń PE przez Radę Unii Europejskiej. WWF liczy na to, że zrównoważone zarządzanie zasobami rybnymi, w tym ich odbudowa i stabilizacja, oraz zagwarantowanie ograniczenia do minimum negatywnego wpływu rybołówstwa na środowisko pozostaną głównymi celami ostatecznej wersji planu.