Warstwa ozonowa w atmosferze odbudowuje się!
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Sukces! Warstwa ozonu w atmosferze odbudowuje się

Sukces! Warstwa ozonu w atmosferze odbudowuje się

Dziura ozonowa nad Antarktydą (NASA, SVS, TOMS)
Dziura ozonowa nad Antarktydą (NASA, SVS, TOMS)

Warstwa ozonowa, która ochrania Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym wykazuje pierwsze oznaki zagęszczenia. Zmniejsza się także dziura ozonowa, która co roku pojawia się nad Antarktydą – wynika z najnowszego raportu ONZ. 

Zdaniem naukowców odbudowywanie się warstwy ozonowej, to wynik decyzji politycznych, które wpłynęły na ograniczone wykorzystywanie niszczących warstwę ozonową chlorfluorowęglowodorów (CFC).

„Globalne działania zmierzające do zredukowania użycia i uwalniania do atmosfery substancji niszczących ozon spowodowały, że warstwa ozonowa się regeneruje, co jest ogromnym sukcesem (…) To powinno nas zachęcić, do tego, by podjąć podobne kroki i działania w sprawie zmian klimatu” – powiedział Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Michael Jarraud.

Z kolei dr Ken Jucks z NASA powiedziała BBC News, że ludzie „zaczęli w końcu robić to, co trzeba, by atmosfera wróciła do stanu sprzed rewolucji przemysłowej”. Naukowcy nie są pewni tego, czy dziura będzie się sukcesywnie zmniejszała. Profesor David Vaughan z British Antarctic Survey (BAS) zaznaczył, że potrzebne są dalsze badania, które potwierdzą ustalenia WMO.

„Musimy być ostrożni, ale na pierwszy rzut oka, wygląda to na dobrą wiadomość” – powiedział BBC News. „Minie jeszcze parę tygodni zanim przetworzymy nasze badania z Antarktydy. Mamy nadzieję, że potwierdzą one ustalenia naukowców z WMO i potwierdzą sens globalnego działania.”

Czy jest szansa, że warstwa ozonowa kiedyś się całkowicie zregeneruje?

„Badania modelowe pozwalają przewidywać, że zawartości ozonu atmosferycznego będą rosnąć w wyniku spadku zawartości halogenów w stratosferze, lecz nie osiągną poziomu z lat poprzedzających 1980 rok przed upływem połowy bieżącego stulecia. Wydaje się, że proces regeneracji warstwy ozonowej już się rozpoczął, gdyż w XXI wieku nie obserwuje się kontynuacji spadkowego trendu, a nad niektórymi obszarami pojawiły się sygnały wzrostu poziomu ozonu w stosunku do minimum z połowy lat 90-tych ubiegłego wieku.” – powiedział w wywiadzie dla Ekologia.pl prof. Janusz Krzyścin, Kierownik Zakładu Fizyki Atmosfery w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Zdaniem profesora poprawa sytuacji uzależniona jest od zakresu wypełniania Protokołu Montrealskiego wraz z poprawkami zakazującymi bądź ograniczającymi używanie substancji szkodliwych dla warstwy ozonowej.

Dziura ozonowa nad Antarktydą (NASA)

Ozon w stratosferze jest decydujący dla życia na Ziemi. Ozon, praktycznie jako jedyny składnik gazowy w atmosferze, efektywnie pochłania promieniowanie słoneczne w zakresie UV-B (290-315 nm). Promieniowanie w tym zakresie ma dużą energię, zdolną do niszczenia organizmów żywych, więc jego osłabienie przez ozon umożliwia życie na Ziemi. Pochłaniając promieniowanie UV ozon jednocześnie podgrzewa stratosferę wpływając na cyrkulację powietrza w tym obszarze atmosfery, co w pewnym stopniu decyduje także o warunkach klimatycznych na powierzchni Ziemi.

Ekologia.pl

4.9/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo dobrze:)