Więcej informacji na stronie: https://otop.org.pl/2017/01/17/przed-nami-13-zimowe-ptakoliczenie/
W najbliższy weekend obserwujmy ptaki
Ile ptaków zimuje wokół nas? Jakie gatunki obserwujemy zimą najczęściej? W najbliższy weekend odbędzie się 13. Zimowe Ptakoliczenie, w ramach którego miłośnicy ptaków − indywidualnie, jak i w ramach wycieczek organizowanych przez wolontariuszy OTOP – będą liczyli ptaki zimujące w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka.
Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim „Big Garden Birdwatch”. Odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. Czyli najbliższe, ptakoliczenie odbędzie się w całej Polsce w dniach 28-29 stycznia.
Bohaterem tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia będzie gil. To gatunek, który wiosną i latem obserwować można głównie w lasach, a zimą – w poszukiwaniu pożywienia – chętniej odwiedza miasta i bywa gościem w karmnikach. Gila rozpoznać łatwo, ze względu na charakterystyczny, jaskrawy brzuszek w kolorze różowo-czerwonym.
Jak się zabrać do ptakoliczenia?
Jeżeli mamy w ogrodzie karmnik, obserwujemy go przez minimum godzinę i rejestrujemy ptaki, które podlatują do niego. Zapisujemy obserwacje i nanosimy je na elektroniczną kartę obserwacji na stronie OTOP. Możemy także wybrać się na wycieczkę, organizowaną w ten weekend przez wolontariuszy OTOP w wielu miastach Polski. W akcji bierze udział także wielu nauczycieli szkolnych, a nawet przedszkolnych. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych.
Po co to wszystko?
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Od 7 lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2016 r. na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel.