WWF: Arktyczne lody topnieją w rekordowym tempie
W ciągu ostatnich 30 lat powierzchnia arktycznego lodu skurczyła się o obszar prawie dwa razy większy od powierzchni Alaski. Jeśli tempo topnienia lodu nie zmniejszy się, to w ciągu 20 lat Arktyka całkowicie straci pokrywę lodową w letnich miesiącach – alarmuje WWF Polska.
Pokrywa lodowa na Morzu Arktycznym znika w zastraszającym tempie – zdjęcia satelitarne z 16 września pokazują, że lód zajmuje powierzchnię jedynie 3,41 km2. Z danych opublikowanych przez Narodowe Centrum Badania Lodu i Śniegu (NSIDC, USA) wynika, że jeśli tempo topnienia lodu nie zmniejszy się, to w ciągu 20 lat Arktyka całkowicie straci pokrywę lodową w letnich miesiącach.
– Gwałtowne topnienie lodów Arktyki powinno skłonić nas do refleksji. Zmiany klimatu nie zatrzymają się na kole podbiegunowym. Kurczenie się pokrywy lodowej wiąże się z wilgotniejszym latem, mroźniejszą zimą i częstszymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak tegoroczne – mówi Monika Marks z WWF Polska.
Naukowcy uważają, że za topnienie 70-90 proc. pokrywy lodowej odpowiadają zmiany klimatyczne. – Ciągły wzrost emisji dwutlenku węgla powoduje nasilanie się efektu cieplarnianego. Jeśli nie ograniczymy ilości zanieczyszczeń, która trafia do atmosfery, to będziemy musieli pogodzić się z nieprzewidywalnym i trudnym do życia klimatem. – dodaje Marks.
Z opublikowanej przez WWF w maju 2012 roku analizy ”Living Planet Report” wynika, że ślad ekologiczny Polaków wciąż rośnie. Dziś, by zaspokoić swoje konsumpcyjne potrzeby, Polacy potrzebują już dwóch planet.
- WWF Polska;