Coraz mniej ryb. Coraz mniejsze populacje morskich zwierząt
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Życie w morzach i oceanach zamiera

Życie w morzach i oceanach zamiera

Populacja morskich ryb, ssaków, gadów i ptaków spadła o 49 procent w stosunku do 1970 roku. – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF. Jeśli nie odwrócimy tej tendencji odbije się to negatywnie na życiu setek milionów ludzi na całym świecie. – alarmują ekolodzy.

Dlaczego w morzach i oceanach zanika życie? Głównym powodem jest człowiek i presja jaką wywiera na środowisko. Jemy za dużo zagrożonych gatunków ryb i zaśmiecamy morza i oceany plastikowymi odpadami, ściekami i sztucznymi nawozami – wynika z najnowszego raportu „Living Blue Planet”.

Wstępne szacunki mówią o tym, że ponad 8 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych trafia każdego roku do akwenów morskich.

Można przypuszczać, że skala tego problemu jest znacznie większa – tłumaczy Marta Kalinowska z WWF Polska. – Mikroplastik, który dociera do mórz i oceanów, pochodzi nie tylko z odpadów bezpośrednio wyrzuconych do wody. Znajduje się też w odzieży, którą pierzemy, i wielu innych produktach codziennego użytku.

Duży problem stanowią także zanieczyszczenia, głównie związki azotu i fosforu, które wraz z nawozami spływają z lądu i trafiają do mórz i oceanów, powodując zakwit sinic i powstawanie martwych stref na dnie morza.

Wzrasta też ruch statków – dodaje Kalinowska. – W ciągu ostatnich dwóch dekad wzrósł aż czterokrotnie. Podobne zjawisko obserwujemy na Bałtyku. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że średniej wielkości statek wycieczkowy, przewożący około 2 tysięcy pasażerów, w czasie tygodniowego rejsu, wytwarza 795 tysięcy litrów ścieków i 500 litrów substancji niebezpiecznych oraz 8 ton śmieci.

Wzrasta też konsumpcja ryb. O ile w 1960 roku było to niecałe 10 kilogramów, w 2012 roku zjadaliśmy już 19,2 kilogramy ryb. Jeżeli chodzi o nasze zdrowie, to dobra wiadomość. Druga strona medalu jest taka, że w ciągu ostatnich 40 lat liczebność populacji ryb, poławianych przez ludzi, oraz morskich kręgowców zmniejszyła się o połowę. Jeden na cztery z gatunków rekinów i płaszczek jest zagrożony wyginięciem, głównie z powodu przełowienia. 29 procent zasobów ryb już zostało wyeksploatowanych. – alarmują ekolodzy.

4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments