Szympansy rozpoznają zdjęcia przyjaciół, których nie widziały od kilkudziesięciu lat
Małpy potrafią rozpoznać starych przyjaciół, których nie widziały od dziesięcioleci, i jest to najdłużej trwająca pamięć społeczna, jaką kiedykolwiek udokumentowano poza ludźmi.
Jak wynika z badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie Proceedings of the National, szympansy i bonobo były w stanie rozpoznać zdjęcia byłych członków grupy ponad 25 lat od ostatniego spotkania z nimi na żywo. Co ciekawe, zdjęcia starych przyjaciół wywoływały bardzo pozytywne reakcje. Jeden z autorów badania, Krupenye, adiunkt na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, powiedział CNN, że inspiracją do badań było jego doświadczenie w pracy z małpami człekokształtnymi i wyczucie, że rozpoznały go nawet po latach od ostatniej interakcji.
Aby to sprawdzić, Krupenye i Laura Lewis, antropolog biologiczny i psycholog porównawczy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, wykorzystali zdjęcia małp człekokształtnych, które umarły lub opuściły grupy w zoo w Edynburgu w Szkocji, zoo Planckendael w Belgii i Sanktuarium Kumamoto w Japonii. Zespół wybrał osobniki, których małpy nie widziały przez okres od dziewięciu miesięcy do 26 lat, a w aktach znajdowały się wysokiej jakości zdjęcia i odnotował, jaki rodzaj relacji łączył zwierzęta.
Następnie badacze udostępnili małpom dwie fotografie – jedną przedstawiającą znaną im małpę, a drugą przedstawiającą nieznajomego osobnika – i wykorzystali nieinwazyjne urządzenie do śledzenia wzroku, aby zmierzyć, gdzie patrzyły i jak długo. Wyniki pokazały, że małpy patrzyły „znacznie dłużej” na osobniki, które znały, niezależnie od tego, ile czasu minęło od ich ostatniego spotkania. Krupenye porównuje to doświadczenie do spotkania kolegi/koleżanki z liceum, którego nie widziało się od lat.
„To bardzo znane doświadczenie także dla ludzi” – powiedział CNN. Naukowcy uważają, że pamięć społeczna małp może trwać dłużej niż 26 lat i może być nawet porównywalna z pamięcią ludzi.
„Wygląda na to, że dla tych zwierząt jest to coś w rodzaju pamięci na całe życie” – powiedział Krupenye CNN. Jest to także nowy rekord długości pamięci społecznej u zwierząt innych niż ludzie. Wyniki pokazują, że pamięć społeczna to szerzej rozumiana cecha, którą dzielimy z naszymi najbliższymi krewnymi, a nie coś, co wyewoluowało osobno u ludzi – stwierdził Krupenye.
Badanie wskazuje również, że małpy człekokształtne potrafią tęsknić za swoimi bliskimi. „Pomysł, że rzeczywiście pamiętają innych i mogą za nimi tęsknić, jest naprawdę potężnym mechanizmem poznawczym i czymś, co uważa się za coś wyłącznie ludzkie” – stwierdziłą Lewis w komunikacie prasowym.
Autorzy mają nadzieję, że badanie podniesie świadomość na temat tego, jak kłusownictwo i wylesianie mogą wpływać na społeczności małp człekokształtnych poprzez oddzielanie członków grup, a także pobudzi wysiłki na rzecz ochrony przyrody.
„Mamy nadzieję, że te wyniki zapewnią ludziom więcej empatii w stosunku do naszych najbliższych żyjących kuzynów” – powiedziała Laura Lewis CNN.
- Jack Guy, CNN , Apes recognize friends they haven’t seen for decades, new research finds ; https://edition.cnn.com/2023/12/18/world/apes-social-memory-study-scli-intl-scn/index.html, data dostępu: 19-12-2023;