Technologia jądrowa na Księżycu
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Technologia jądrowa na Księżycu

Technologia jądrowa na Księżycu

Fot.: Czy człowiek będzie spacerował po Marsie dzięki energii atomowej?
Fot.: Czy człowiek będzie spacerował po Marsie dzięki energii atomowej?

NASA prowadzi zaawansowane badania nad energią słoneczną. W niedalekiej przyszłości będzie możliwe przesyłanie jej ze sztucznego satelity na Ziemię! Postęp w tej dziedzinie jest imponujący. A jednak naukowcy z NASA twierdzą, że misja na Marsa musi być zasilana energią jądrową.

Specjaliści uważają, że zastosowanie energii atomowej w misji na Marsa, pozwoli nie tylko zaoszczędzić pokaźną część funduszy, ale także skrócić ją aż o 2/3. Technologia jądrowa ma na tym polu duże zalety. Przy jej zastosowaniu podróż na obrzeża układu słonecznego trwałaby nie dziesięć, a trzy lata.

Elektrownie atomowe mają jeszcze jedną przewagę nad solarnymi – będą znacznie lżejsze. Miniinstalacje atomowe mogłyby dostarczać energie dla napędu, wytwarzać ciepło i zasilać bazę przejściową na Księżycu, która będzie jedynym przystankiem w kosmicznej odysei na Czerwoną Planetę.

Księżycowa elektrownia zostanie najpierw przetransportowana, a dopiero później uruchomiona – już na miejscu. Plany zasilacza opracowują specjaliści z NASA i Rosjanie. Tylko USA i Rosja dysponują dziś technologiami, które można wykorzystać do takiego przedsięwzięcia. Badania nad wykorzystaniem energii atomowej w eksploracji kosmosu trwają w tych krajach od lat 50 XX wieku.

ekologia.pl
4.6/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments