To najdroższe pióro na świecie! Nie uwierzysz, ile jest warte!
Ekologia.pl Wiadomości To najdroższe pióro na świecie! Nie uwierzysz, ile jest warte!

To najdroższe pióro na świecie! Nie uwierzysz, ile jest warte!

Rzadkie pióro wymarłego ptaka huia właśnie zostało sprzedane na aukcji za 28 000 dolarów, co oznacza, że jest warte 40 razy więcej niż złoto.

Pióro wymarłego ptaka huia jest cenniejsze niż złoto

Pióro wymarłego ptaka huia jest cenniejsze niż złoto, fot. Auckland Museum Collections from Auckland, Aotearoa New Zealand, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Pióro waży około 9 gramów, co czyni je znacznie cenniejszym od złota – według najnowszych danych Gold Broker kosztuje 5169 dolarów za gram w porównaniu ze 127 dolarami za gram złota.

Według New Zealand Geographic pióro huia, śpiewającego ptaka pochodzącego z Wyspy Północnej Nowej Zelandii, jest święte dla Maorysów i było noszone przez bardzo ważnych wodzów.

Huia był znany ze swojej pięknej pieśni, przeważnie czarnych, błyszczących piór i długich piór ogona z białymi końcówkami. Ostatnia potwierdzona obserwacja huia miała miejsce w 1907 r., choć uważa się, że żyły one jeszcze widziane w latach dwudziestych XX wieku.

Ptak był święty dla Maorysów i pojawiał się w pieśniach i legendach, podczas gdy noszenie jego piór było zarezerwowane dla rangatira (wodzów) i ludzi posiadających manę (prestiż). Kiedy Europejczycy przybyli do Nowej Zelandii, ptaki te były już rzadkie, ale europejskie szaleństwo na punkcie ich piór doprowadziło do ich całkowitego wyginięcia.

Dlatego chęć posiadania czegoś z huia pozostaje bardzo silna na arenie międzynarodowej.

Leah Morris, dyrektorka działu sztuki dekoracyjnej w domu aukcyjnym Webb w Auckland, gdzie w poniedziałek sprzedano pióro, uważa, że pojedyncze pióro jest w doskonałym stanie, a wysiłki mające na celu ochronę pióra podbiły oferty.

„Huia to kultowy ptak i wiele osób naprawdę w jakiś sposób utożsamia się z nim” – powiedziała Guardianowi.

Okaz był jednym z najlepszych piór huia, jakie ten dom widział na rynku. „Nie ma zbyt wielu pęczków w piórach… widać też, że zachowało wiele kolorów… ma bogaty brązowy i opalizujący kolor i nie ma żadnych śladów uszkodzeń spowodowanych przez owady” – powiedziała Morris.

Pióro jest zarejestrowane jako taonga tūturu (autentyczny skarb) w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa, co oznacza, że tylko zarejestrowany kolekcjoner „taonga tūturu” może je kupić. Co więcej pióro nie może opuścić Nowej Zelandii bez pozwolenia.

Niewiele jest danych dotyczących pochodzenia pióra, a Morris nie mógł ujawnić informacji o sprzedawcy lub nabywcy ze względu na umowy o zachowaniu poufności. Powiedziała jednak, że oboje są zarejestrowanymi kolekcjonerami i mieszkają w Nowej Zelandii.

Nie było żadnych ofert międzynarodowych. W aukcji wzięło udział około 30 osób, jednak wszystkie oferty licytowano telefonicznie lub online. Morris powiedziała, że ludzie obserwowali wzrost ceny „z zapartym tchem”. „Kiedy licytacja została zakończona, na sali rozległy się brawa – nieczęsto się to zdarza na aukcji”.

 

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. Eva Corlett in Wellington; "More valuable than gold: New Zealand feather becomes most expensive in the world"; https://www.theguardian.com/world/article/2024/may/21/new-zealand-huia-bird-feather-sale-most-expensive-world-webbs-auction-house; 21-05-2024;
5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments