Tragedia w Kenii! Osły umierają z żołądkami pełnymi plastiku
Stare Miasto w Lamu jest obiektem światowego dziedzictwa UNESCO, znanym z zachowania kultury suahili. Ponieważ na wyspie nie ma samochodów, ale jest prawie 3000 osłów, mieszkańcy w dużej mierze polegają na zwierzętach jako na środkach transportu na wąskich, krętych uliczkach. Jednak zwierzęta te stoją teraz w obliczu poważnego kryzysu spowodowanego plastikowymi śmieciami.
Coraz więcej osłów umiera z powodu zatrucia plastikiem, a naukowcy obawiają się, że wiele innych zwierząt lądowych również jest narażona na kontakt z tworzywami sztucznymi.
Zwierzęta, które mają niewiele naturalnych pastwisk, żerują na stosach plastikowych odpadów — butelek, pieluch i innych śmieci. To narażenie doprowadziło do niepokojącego wzrostu liczby zgonów wśród osłów.
Słabego i odwodnionego osła przewieziono do Donkey Sanctuary, gdzie weterynarze odkryli 30 centymetrów splątanego plastiku w jego przewodzie pokarmowym. Miesięcznie na wyspie Lamu umierają trzy osły z powodu kolki spowodowanej zjedzeniem śmieci, ale naukowcy twierdzą, że prawdziwa liczba jest prawdopodobnie wyższa.
„Osły zjedzą wszystko, od plastiku po ubrania i kartony – wszystko” – mówi dr Obadiah Sing’Oei, główny weterynarz w Donkey Sanctuary. Zwierzęta jedzą tyle plastiku, że blokuje on przewód pokarmowy, co prowadzi do głodu i śmierci. „To powoduje wiele problemów… kolka pokarmowa u osłów jest zazwyczaj śmiertelna” – mówi Sing’Oei.
Skutki zanieczyszczenia plastikiem dla życia morskiego są szeroko udokumentowane, ale znacznie mniej wiadomo o jego wpływie na zwierzęta lądowe. W jednym z pierwszych badań tego typu naukowcy z University of Portsmouth i Donkey Sanctuary badają wpływ zanieczyszczenia plastikiem na zwierzęta w Kenii, skupiając się na osłach i innych zwierzętach gospodarskich.
Sing’Oei mówi: „Tylko ułamek przypadków kolki trafia do kliniki (…) Kiedy właściciele przywożą swoje osły do kliniki, jest to ostateczność”. Sing’Oei dodaje, że kiedy osły trafiają do weterynarza, wiele z nich wije się z bólu, walczy o oddech lub nie może się ruszyć. „Gdyby przyjechali wcześniej, być może udałoby się je uratować. Dla osłów operacja brzucha to ‘Zdrowaś Mario’ – ledwo przeżywają”.
Badanie dotyczące osłów będzie częścią większego zbioru analiz nad tym, co odpady plastikowe robią zwierzętom na lądzie, a także nad szerzej znanymi skutkami dla życia morskiego. „Mamy na ten temat mniej danych [niż na temat ekosystemów morskich], ale wstępne prace nad wpływem plastiku na ląd sugerują, że może być równie powszechny” — mówi prof. Richard Thompson z University of Plymouth.
W Wielkiej Brytanii naukowcy w 2022 r. odkryli, że plastik zjada ponad połowa badanych gatunków małych ssaków. Najczęściej konusmowany jest poliester — prawdopodobnie z odzieży.
W Indiach naukowcy znaleźli śmieci w odchodach jednej trzeciej badanych słoni – w tym szkło i gumę, a także plastik. W Indonezji uniwersytety w Portsmouth i Hasanuddin rozpoczynają projekt mający na celu zbadanie wpływu plastiku na makaki bagienne z Sulawesi.
W wielu krajach zwierzęta domowe pasą się na otwartych wysypiskach śmieci w poszukiwaniu pożywienia. Ma to nie tylko fatalny wpływ na ich zdrowie i dobrostan, ale może również wpływać na ludzi spożywających ich mięso lub mleko, które może zawierać mikroplastik – alarmuje dr Leanne Proops, członkini inicjatywy badawczej Revolution Plastics na Uniwersytecie w Portsmouth.
Pomimo rosnących obaw dotyczących powiązań między zanieczyszczeniem plastikiem a zdrowiem zwierząt i ludzi, właściciele zwierząt gospodarskich na Lamu często nie mogą sobie pozwolić na wyżywienie swoich zwierząt. Dwa lata temu naukowcy udokumentowali przypadek zabitej krowy na Lamu z 35 kg odpadów w żołądku, w tym pieluch i toreb. „Widzieliśmy, co się dzieje i odkryliśmy, że w tym obszarze nie prowadzi się żadnych badań” — mówi dr Cressida Bowyer, zastępca dyrektora inicjatywy Revolution Plastics.
- "Donkeys in Kenya are dying with stomachs full of plastic – and other animals are at risk"; https://www.theguardian.com/environment/article/2024/jul/23/donkeys-dying-lamu-kenya-plastic-pollution-rubbish-aoe; 31-07-2024;






