Żałoba w świecie ptaków. Modrowronki kalifornijskie opłakują swoich zmarłych
Niektóre ptaki, po stracie swoich bliskich, podobnie jak my, przeżywają żałobę – wynika z badań kalifornijskich naukowców, które zostały opublikowane na łamach „Animal Behaviour”.
Występujące w Ameryce Północnej modrowronki kalifornijskie (Aphelocoma californica), gdy natrafią na martwego pobratymca, przerywają żerowanie i gromadzą się wokół jego ciała – podaje serwis BBC Nature. Modrowniki zaczynają także nawoływać i wydawać alarmujące dźwięki, by przyciągnąć kolejne ptaki do „żałobnego” kręgu.
Zdaniem amerykańskich naukowców głośne nawoływanie to nie tylko wynik smutku. – To zachowanie mogło wyewoluować w celu ostrzeżenia innych osobników o potencjalnym niebezpieczeństwie – powiedziała na łamach BBC News Teresa Iglesias z University of California.
To nie pierwsze dowody naukowe potwierdzające teorię, że zwierzęta cierpią po stracie bliskich. Z wcześniejszych doniesień naukowych wiemy, że szympansie matki nie od razu przyjmują do wiadomości fakt o śmierci swojego dziecka potrafią tygodniami nosić martwe młode. Także słonie przeżywają śmierć sowich bliskich, a mamy orki bardzo długo cierpią po stracie potomstwa.
Większość ptaków wiąże się w pary na całe życie, ptaki żyjące w stadach rozpoznają swoich pobratymców. Wszystkie kręgowce się przywiązują, kto miał zwierzę ten zrozumie, każde można oswoić:)
Nie zgodzę się z Tobą, że „każde zwierzę można oswoić”. Są gatunki, które nigdy nie udało się udomowić, np. zebry. Faktem jest, że zwierzęta są w stanie żyć w niewoli (ZOO, parki itp.), lecz udomowienie a oswojenie to zupełnie co innego. .