Czubajka czerwieniejąca (Chlorophyllum rachodes (Vittad.) Vellinga)

Nazywany/a też: kumulatka obszarpana

By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Czubajka czerwieniejąca to grzyb jadalny, który występuje pospolicie w Polsce.

  1. Sezon
  2. Występowanie
  3. Wygląd
  4. Właściwości
  5. Zastosowanie
  6. Galeria zdjęć

Sezon

Czubajka czerwieniejąca rośnie w sezonie od czerwca do listopada.

Czy wiesz, że...

Występowanie

Czubajka czerwieniejąca rośnie we wszystkich typach lasów. Najczęściej spotkać tego grzyba można w ciepłych i suchych miejscach - w parkach, na polanach.

Wygląd

Kapelusz czubajki czerwieniejącej osiąga średnicę od 8 do 15 cm. U młodych okazów jest zamknięty i ma kształt kulisty, później staje się dzwonkowaty, u starych okazów jest płaski. Pokryty jest łuskami, które są dachówkowato ustawione. Barwa łusek na początku jest jasnobrązowa, później staje się ciemniejsza. Skórka kapelusza ma barwę brązową lub szarobrązową.

Blaszki są białe, jednak po uszkodzeniu ich barwa zmienia się na czerwoną. Są gęste i szerokie.

Trzon osiąga wysokość od 10 do 20 cm i grubość maksymalnie 1,5 cm. Ma kształt cylindryczny, u dołu jest zgrubiały - przypomina bulwę. Ma odcień biały na początku, później przybiera lekko brązową barwę. Jest w środku pusty. U góry trzonu znajduje się pierścień, który można przesuwać po trzonie. Trzon po uszkodzeniu zmienia barwę na czerwoną aż do brązowej.

Miąższ jest biały, włóknisty. Po uszkodzeniu zmienia barwę na pomarańczową, a później czerwoną. Ma przyjemny zapach i łagodny smak.

Zarodniki eliptyczne, gładkie, bezbarwne. Wysyp zarodników biały.

Właściwości

Czubajka czerwieniejąca jest grzybem jadalnym, jednak wiele źródeł uznaje ją za mało smaczną. Nie poleca się jej spożywać osobom, które mają wrażliwy układ pokarmowy, ponieważ może spowodować niestrawność.

Zastosowanie

U czubajki czerwieniejącej do spożycia nadaje się tylko kapelusz, ponieważ trzon jest bardzo łykowaty. Pomysłem na smaczne danie jest zapanierowanie kapeluszy i usmażenie ich na tłuszczu.

Okres zbiorów

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Indeks nazw
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy