Mądziak śliczny (Mutinus elegans )

  1. Wstęp
  2. Sezon
  3. Występowanie
  4. Wygląd
  5. Właściwości
  6. Zastosowanie
  7. Systematyka
  8. Galeria

Wstęp

Mądziak śliczny jest grzybem niejadalnym o bardzo charakterystycznym wyglądzie.

Sezon

Mądziak śliczny rośnie od czerwca do listopada.

Czy wiesz, że...
  • Pierwszy opis mądziaka ślicznego w Ameryce Północnej powstał w 1679 roku, został przygotowany przez brytyjskiego misjonarza - Johna Banistera.
  • Elegans wywodzi się od łacińskiego słowa, które oznacza elegancki lub pełen wdzięku.

Występowanie

Mądziak śliczny w Europie występuje rzadko, zanotowano, że owocniki wystąpiły w Holandii. Spotkać je można również w Ameryce Północnej. Okazy zostały zebrane także w Japonii. Grzyb ten można znaleźć w ogrodach, lasach i na terenach rolniczych, które obfitują w obornik.

Wygląd

Owocnik mądziaka slicznego na początku ma kształt jajowaty lub kulisty i jest związany z podłożem sznurem grzybni. Dojrzewający osobnik przybiera formę jaja i gąbczastego trzonu.

Główka powstaje poprzez pęknięcie perydium na szczycie i stworzenie 2-3 płatów, które w całości tworzą tak zwaną pochwę przy podstawie trzonu.

Trzon jest walcowatostożkowaty, zwęża się do małego wierzchołka, który posiada otwór na końcu. Kolor od różowego, mięsistoczerwonego, aż do pomarańczowego. Trzon może być prosty lub lekko zakrzywiony. Górną część pokrywa gleba, ale nie zawsze od szczytu, która ma nieprzyjemny zapach i oliwkowozielony lub oliwkowobrązowy kolor.

Zapach nieprzyjemny.

Zarodniki gładkie, elipsoidalne.

Właściwości

Mądziak śliczny jest jedynym podstawczakiem, który posiada właściwości przeciwbakteryjne, jak  i przeciwgrzybicze wobec m.in. Candida albicans, Salmonella typhimurium czy Staphylococcus aureus.

Zastosowanie

Niektóre źródła podają, że niedojrzałe formy mądziaka ślicznego w formie jaj są jadalne, ale "niezalecane" do spożycia. W Polsce grzyb uznany jest za niejadalny.
.

Okres zbiorów

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Mądziak śliczny By This image was created by user Brian Adamo (adamo588) at Mushroom Observer, a source for mycological images.You can contact this user here. [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Mądziak śliczny
Mądziak śliczny

Systematyka

Królestwo:Grzyby
Rodzaj:mądziak
Indeks nazw
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź