Błękitnik górski (Sialia currucoides)

Błękitnik górski, fot. shutterstock
Błękitnik górski należy do rodziny drozdowate (Turdidae). Dziób jest mały, ciemny i cienki. Tęczówka oczna jest ciemnobrązowa. Nogi są czarniawe. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Upierzenie głowy i wierzchu ciała samca jest turkusowo niebieskie. Skrzydła i ogon są ciemno szare. Spód ciała jest jaśniejszy. Samica jest skromniej ubarwiona, brązowo szarawa. Na skrzydłach i ogonie występują u niej niebieskie pióra. Osobniki młodociane podobne są do samic.
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Błękitnik górski występuje w zachodniej i północno-zachodniej Ameryce Północnej. Zakłada gniazda w zachodnich Stanach Zjednoczonych, zachodniej Kanadzie i centralnej Alasce. Odbywa sezonowe wędrówki - w zimie na południe do południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Na południu obszaru gniazdowania gatunek ten spotykany jest cały rok.
Czy wiesz, że...Błękitnik górski krzyżuje się z błękitnikiem rudogardłym (Sialia sialis).

Biotop

Błękitnik górski zamieszkuje głównie wysokogórskie łąki i hale oraz nieco niżej położone, luźno zadrzewione obszary. Na zimowiskach chętnie wybiera różnorodne tereny otwarte. Żyje pojedynczo, w parach lub w grupach. Jego liczebność wzrasta. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).

Lęgi

Błękitnik górski przystępuje do rozrodu od kwietnia do września. Może odbywać do dwóch lęgów w roku. Gnieździ się w zagłębieniach drzew, szczelinach skalnych lub w budkach lęgowych. Budowaniem gniazda zajmuje się samica. Gniazdo zbudowane jest z materiałów roślinnych (łodyg, traw, kory) oraz piór i wełny. Gatunek monogamiczny. Samica składa od 4 do 8 jasnoniebieskich jaj. Inkubacja trwa 13-14 dni. Jaja wysiadywane są przez samice. Opiekę pełnią oboje rodzice. Młode opuszczają gniazdo po 18-21 dniach, pozostając jeszcze pod opieką rodziców przez 3-4 tygodnie. Błękitnik górski żyje maksymalnie do 10 lat.

Pokarm

Ptak wszystkożerny. W diecie błękitnika górskiego znaleźć można bezkręgowce (owady, pajęczaki, mięczaki) oraz pokarm roślinny (owoce i nasiona). Pokarm zbiera w locie i z ziemi.

Bibliografia

  1. “https://www.allaboutbirds.org”; data dostępu: 2020-03-23
  2. “https://www.borealbirds.org”; data dostępu: 2020-03-23
  3. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2020-03-23
  4. “http://www.oiseaux-birds.com/”; data dostępu: 2020-03-23
Błękitnik górski, fot. shutterstock Błękitnik górski, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Błękitnik górski, fot. shutterstockBłękitnik górski, fot. shutterstock
Błękitnik górski, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Drozdowate
Rodzaj:Sialia
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź