Kalmar pospolity (Loligo vulgaris)

Nazywany/a też: kałamarnica zwyczajna

Kalmar pospolity występuje w wodach wschodniego oceanu Atlantyckiego. Spotykany jest w Bałtyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym, wzdłuż wybrzeży zachodniej Europy oraz zachodniej i południowej Afryki.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Głowa kalmara pospolitego wyposażona jest w parę dużych, okrągłych oczu. Otwór gębowy otoczony wargą, u jej nasady występują szczęki tworzące rogowy dziób. Ciało cylindryczne, składa się z głowy, worka trzewiowego oraz nogi (przekształconej w ramiona i lejek). Kolor ciała zmienny, szaro- przezroczysty bądź czerwonawy. Romboidalne płetwy stanowią 2/3 długości płaszcza. Posiada dziesięć ramion, z czego dwa z nich są wyraźnie wydłużone. Na ramionach występują przyssawki. Muszla jest zredukowana, występuje w postaci cienkiej płytki, obrośniętej płaszczem. Płaszcz jest długi, cylindryczny. U samców ramie przekształcone jest w hektokotylus, narząd służący do przenoszenia spermy. Ponadto samce są nieco większe od samic. Podobnym gatunkiem jest Loligo forbesii.
Czy wiesz, że...Kalmary pospolite poławiane są na dużą skale, cenione ze względu na walory smakowe.

Biologia

Kalmar pospolity przebywa w toni wodnej wód słonych. Zamieszkuje różnorodne siedliska o różnym typie podłoża. Preferuje głębokości od 20 do 250 metrów, maksymalnie 500 m. Wykazuje migracje zarówno pionowe, jak i poziome. Pływa w ławicach. Rozrodów odbywa się przez większość roku, ze szczytami przypadającymi na wczesną wiosnę i lato. Organizm rozdzielnopłciowy. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Samica składa do 20 tys. jaj. Średnica jaj wynosi ok. 2 mm. Jaja składane są w galaretowej osłonce, zawierającej dziesiątki jaj. Czas inkubacji zależna jest od temperatury, w wyższych temperaturach (22 stopnie Celsjusza) następuje po 25 dniach, w niższych (14 stopni Celsjusza) po 45 dniach. W jego diecie dominują ryby, żywi się także skorupiakami oraz innymi głowonogami. Ofiary chwyta za pomocą wydłużonych ramion. Żyje - 2-3 lata, samice żyją krócej.
© Hans Hillewaert

Galeria zdjęć

© Hans Hillewaert

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Głowonogi
Rodzina:Kalmarowate
Rodzaj:Loligo
Indeks nazw polskich - gromada Głowonogi
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź