Karakara czarnobrzucha (Caracara plancus)

Karakara czarnobrzucha, fot. Danny Ye/Shutterstock
Duży ptak, porównywalny rozmiarem do białozora. Ptak ten jak dotąd nie zaobserwowany na wolności w Europie. W locie na końcu ogona widoczny szeroki, ciemny pas. Po za tym dobrze odznaczają się jasne, zewnętrzne lotki z ciemniejszym zakończeniem.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Dziób masywny, szarawy, haczykowato zakończony. Woskówka od żółtawej po czerwonawą. Tęczówka oczna brązowa. Czoło, ciemię oraz brew ciemnobrązowe. Policzki, gardło, podgardle oraz górna część szyi jasne. Dół szyi, pierś oraz płaszcz jasne, ciemno prążkowane. Na szyi i piersi kremowy nalot. Skrzydła (po za jasnym końcem), spód jak i nogawice ciemnobrązowe. Ogon jasny z wąskimi ciemnymi pasami i z szerszym ciemnym końcem. Nogi są długie i żółte, z czarnymi szponami. Brak dymorfizmu płciowego. Występuje wyraźny dymorfizm wiekowy. Osobniki młodociane wyróżniają się różowawą woskówkę oraz szarymi nogami.
Czy wiesz, że...Wraz z białozorem należy do największych sokołów na świecie.

Występowanie

Zamieszkuje Amerykę Południową, od doliny Amazonki na północy, po południowe skraje kontynentu oraz Falklandy.

Biotop

Występuje na różnorodnych otwartych terenach: pastwiskach, łąkach, stepach i półpustyniach, a także mokradłach i rozlewiskach. Często spotykana w pobliżu osad ludzkich i na terenach zmienionych przez człowieka. Unika gęstych lasów i wysokich gór.

Lęgi

Gnieździ się na drzewie, półce skalnej bądź na ziemi. Może używać także opuszczonych gniazd innych ptaków. Do budowy używa materiałów roślinnych (traw, gałęzi). Samica składa 2-3 jaj. Czas wysiadywania (przez oboje rodziców) wynosi około miesiąca. Pisklęta karmione są przez oboje rodziców. Młode stają się lotne po trzech miesiącach od wyklucia.

Pokarm

Ptak wszystkożerny. W jego diecie znaleźć można ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki. Żywi się również bezkręgowcami (owadami, pierścienicami, skorupiakami). Nie gardzi także padliną. Pokarm zdobywa na lądzie jak też wypatruje go z powietrza. Ponadto podkrada pożywienie innym ptakom, nękając je.
Karakara czarnobrzucha, fot. Danny Ye/Shutterstock Karakara czarnobrzucha, fot. Danny Ye/Shutterstock

Galeria zdjęć

Karakara czarnobrzucha, fot. Danny Ye/ShutterstockKarakara czarnobrzucha, fot. Rafael Cerqueira/Shutterstock
Karakara czarnobrzucha, fot. Jan Stria/ShutterstockKarakara czarnobrzucha, fot. Rafael Cerqueira/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Sokołowe
Rodzina:Sokołowate
Rodzaj:Caracara
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź