Kukułka (Cuculus canorus)

Nazywany/a też: kukułka pospolita, kukułka zwyczajna, gżegżółka, zazula

Kukułka, fot. Piotr Krzeslak/Shutterstock
Kukułka to ptak średniej wielkości (rozmiarów gołębia miejskiego). Ubarwieniem przypomina krogulca. Gatunek wędrowny. Ma bardzo charakterystyczny głos "guu-ku". W locie ma proste plecy, dziób skierowany do przodu, a skrzydła poniżej linii grzbietu. Gdy siedzi ma opuszczone skrzydła i zadarty ogon.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Kukułka posiada dziób zwężający się z ciemną, zaostrzoną końcówką. Ogon długi, na końcu zaokrąglony. Skrzydła spiczaste. Nogi krótkie. Nasada dzióba, nogi, tęczówka oraz obrączka oczna są żółte. Tułów wydłużony. Rzędy białych nieregularnych plamek na piórach ogonowych. Dymorfizm płciowy jest niewyraźny, jedynie rdzawa odmiana samic jest odróżnialna od samców. Głowa, pierś i wierzch ciała są u samców szare. Spód ciała u nich biały, z czarnym kreskowaniem. Wyraźnie odgraniczona pierś. Ubarwienie ciała samic w dwóch odmianach. W pierwszej jest podobna do ubarwienia samca, lecz ma na piersi słaby, rdzawy nalot oraz ciemne prążki. W drugiej odmianie samice rdzawe na wiechu i piersi, z ciemnym prążkowaniem. Osobniki młodociane łupkowo-szare z udziałem koloru rdzawego, z charakterystyczną białą plamą na potylicy.
Czy wiesz, że...Każda samica kukułki specjalizuje się w podrzucaniu jaj określonemu gatunkowi ptaka. Składa jaja podobne kolorem, układem plam i kształtem do jaj gospodarza. Nie wszystkie podrzucenia kończą się sukcesem. Gatunkiem który najczęściej odrzuca kukułcze jaja jest gąsiorek.

Występowanie

Kukułka zamieszkuje niemal całą Eurazję z wyjątkiem krańców północnych oraz krajów Południowej Azji. Jej zimowiska znajdują się w południowej Afryce oraz południowo-wschodniej Azji. W Polsce jest gatunkiem pospolitym aczkolwiek nielicznym.

Biotop

Kukułka preferuje wszystkie rodzaje zadrzewień, lasów, również tereny otwarte.

Lęgi

Kukułka to pasożyt lęgowy. Nie buduje gniazd, jak również nie wysiaduje jaj. Nie tworzy stałych par. Jaja składa na ziemi, następnie przenosi je do gniazd, lub bezpośrednio składa je do gniazd drobnych ptaków (głównie wróblowatych, np. trzcinniczkowi, pliszce siwej, kopciuszkowi). Przy podrzucaniu swojego jaja zjada bądź wyrzuca jajo gospodarza. Lęgi zaczyna w maju. Jaj może złożyć do ok. 20, małych, różnie ubarwionych. Po ok. 12 dniach od złożenia jaja w gnieździe, wykluwa się pisklę (zwykle wcześniej od współlokatorów). Świeżo po wykluciu młody osobnik wyrzuca pozostałe jaja lub pisklęta wypychając je z gniazda. Głośnym głosem żebrzącym i jaskrawoczerwony wnętrzem dzioba zmusza przybranych rodziców (także inne ptaki, które straciły lęg) do karmienia. Kukułka po ok. 3 tygodniach opuszcza gniazdo (również dlatego że się już w nim nie mieści), a samodzielność uzyskuje w wieku ok. 6 tygodni.

Pokarm

Kukułka jest owadożerna. Gąsienice okresowo, w znacznych ilościach w diecie. Ich włoski gromadzą się i niestrawione są zwracane w formie wypluwki.
Kukułka, fot. Piotr Krzeslak/Shutterstock Kukułka, fot. Piotr Krzeslak/Shutterstock

Galeria zdjęć

Kukułka, fot. Piotr Krzeslak/ShutterstockKukułka, fot. Piotr Krzeslak/Shutterstock
Młoda kukułka w gnieździe rudzika, fot. John Navajo/ShutterstockKukułka, fot. WildlifeWorld/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzaj:Cuculus
Gatunek:Kukułka
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź