Mrówka rudnica (Formica rufa)

Mrówka rudnica, fot. shutterstock
Obszar występowania mrówki rudnicy obejmuje niemal całą Palearktykę. Zamieszkuje strefę klimatu umiarkowanego od zachodniej Europy po centralną Azję. W Polsce występuje w całym kraju, na całym obszarze bardzo liczna.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Mrówka rudnica należy do rodziny mrówkowate (Formicidae). Głowa wyposażona jest w czułki, oczy złożone, przyoczka oraz w masywny narząd gębowy typu gryzącego. Czułki są zagięte. Odnóża oraz odwłok są brązowawe. Głowa, tułów rudawe. Odnóża kroczne są długie. Stylik (przewężenie między tułów z odwłokiem) posiada wyrostek (tzw. łuskę). Królowa początkowo posiada skrzydła, które traci po locie godowym. Po za obecnością skrzydeł królowa rożni się od robotnic także wielkością. Samce tak jak królowe posiadają skrzydła.
Czy wiesz, że...Mrówka rudnica reguluje liczebność owadów roślinożernych.

Biologia

Mrowiska zajęte przez mrówkę rudnicę znajdowane są głównie na obszarach leśnych, w parkach i ogrodach. Preferuje głównie miejsca ciepłe i nasłonecznione. W Polsce spotykana głównie w borach sosnowych. Mrówka rudnica tworzy zorganizowane społeczeństwa polimorficzne. Wyróżnia się samce, samice oraz robotnice. Buduje duże gniazda z gałązek i igliwia oraz piasku. Gniazdo mierzy 2 metry wysokości oraz 5 metrów szerokości. Mogą występować gniazda z jedną królową i z wieloma. Duża kolonia liczy od 10 tys. do 40 tys. robotnic. Na przełomie maja i sierpnia odbywają się gody. Królowa po lotach godowych poszukuje miejsca na nowe gniazdo. Samce po godach giną. Aby dać początek nowej kolonii królowa musi odnaleźć gniazdo pierwomrówki łagodnej (Formica fusca). Po odnalezieniu gniazda królowa zabija królową pierwomrówki i przejmuje jej gniazdo, łącznie z jej robotnicami. Robotnice pierwomrówki akceptują nową królową i opiekują się jej potomstwem, przez co stopniowo są wypierane przez nowe robotnice. Mrówka ta żywi się spadzią (wydzieliną mszyc), sokami drzew, nasionami oraz innymi owadami i ich larwami. Na liście IUCN jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT). W naszym kraju podlega ochronie częściowej. Królowa może żyć nawet 15 lat, robotnice żyją koło roku.

Bibliografia

  1. Sandner H.; “Zwierzęta świata. Owady”; PWN; 1976
  2. William H. Robinson; “Urban Insects and Arachnids: A Handbook of Urban Entomology”; Cambridge University Press ; 2005
  3. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2020-10-26
Mrówka rudnica, fot. shutterstock Mrówka rudnica, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Mrówka rudnica, fot. shutterstockMrówki rudnice, fot. shutterstock
Mrowisko, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rodzina:Mrówkowate
Rodzaj:Formica
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź