Ptak średniej wielkości, pokroju pingwina, nieco większy od puszczyka (strix aluco). W Polsce gatunek bardzo nieliczny, regularnie zimujący oraz na przelotach. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Gatunkiem podobnym jest nurzyk polarny (Uria lomvia), różniący się między innymi: ciemniejszym wierzchem, krótszym dziobem oraz białym zajadem. W locie nogi nieznacznie wystają za ogon.
Tęczówka oczna ciemnobrązowa. Dziób czarny, smukły, spiczasty, długi. U niektórych odmian występuje biały pierścień wokół oka oraz cienki pasek za okiem. Ubarwienie kontrastowe. Sylwetka wydłużona. Głowa oraz wierzch są brunatne lub czarna. Spód ciała biały. Boki kreskowane. Skrzydła krótkie. Nogi ciemne, osadzone z tyłu. Palce są spięte błoną pławną. Ogon krótki. Występuje dymorfizm sezonowy. W lecie głowa, szyja ciemne. Szata zimowa z większą ilością bieli na policzkach oraz na gardle. Brak dymorfizmu płciowego. Osobniki młodociane podobne są do dorosłych. W okresie letnim, u pierwszorocznych głowa z większą ilością białych plam.
Występowanie
Zasięg występowania nurzyka jest nieciągły. Występuje u wybrzeży wschodniej Kanady (głównie w Nowej Fundlandii i Nowej Szkocji), Islandii, zachodniej Europy, Wysp Brytyjskich, Norwegii oraz na wyspach na Morzu Barentsa i Morzu Ochockim na północnym Pacyfiku. Część populacji jest osiadła. Ptaki z północnych krańców zasięgu na zimę przemieszczają się nieznacznie na południe.
Biotop
Gniazduje na skalistych wyspach i wybrzeżach (na klifach) porośniętych rzadką roślinnością. W okresie zimowym jest głównie spotykany na pełnym morzu.
Lęgi
Gnieździ się w koloniach, na półkach skalnych. Samica składa jedno jajo (od jasnego po ciemnozielone, ciemno nakrapiane) bezpośrednio na skałę. Czas wysiadywania (przez oboje rodziców, w pozycji stojącej) wynosi od 28 do 49 dni. Po trzech tygodniach pisklę zeskakuje z klifu do morza. Pozostając pod opieką samca, aż stanie się lotne. Zdolność lotu uzyskuje po 50 do 70 dni. Dojrzałość płciowa w czwartym bądź w piątym roku życia.
Pokarm
Pożywia się zarówno bezkręgowcami (skorupiakami, mięczakami) jak i kręgowcami (rybami). Nurkuje za pokarmem.