Oryks arabski (Oryx leucoryx)

Oryksy arabskie, fot. shutterstock
Oryks arabski należy do rodziny wołowate (Bovidae). Ubarwienie prawie całego ciała jest białawe. Na głowie (na czole i nosie) oraz nogach występują ciemne zaznaczenia. Posiada długie i proste lub lekko zakrzywione rogi, skierowane do tyłu, pokryte pierścieniowatymi zgrubieniami. Rogi występują u obu płci, natomiast u samic są nieco dłuższe i cieńsze. Ogon jest ciemno zakończony.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Historycznie oryks arabski zamieszkiwał cały Półwysep Arabski i obszary na północy Iraku i Kuwejtu. W XX wieku antylopa ta wyginęła stopniowo na całym obszarze występowania. Rozpoczęto ponowne wprowadzanie gatunku (dzięki osobnikom pozyskanym z hodowli) na wybrane obszary głównie w Omanie, Arabii Saudyjskiej, Izraelu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Jordanii.
Czy wiesz, że...Oryks arabski do 1972 roku wyginął na wolności. Od 1987 roku podejmowane są próby przywrócenia go do środowiska naturalnego.

Tryb życia

Oryks arabski zamieszkuje różnorodne, bardzo suche obszary pustynne: pustynie skaliste i kamieniste, tereny piaszczyste, wydmy i ubogie stepy. Jest w stanie przetrwać bardzo trudne warunki: długotrwałe susze, bardzo wysokie temperatury i silne wiatry. Prowadzi dzienny tryb życia. Jest zwierzęciem towarzyskim, zwykle przebywa w stadzie do 10 osobników. Spadek jego liczebności spowodowany jest kłusownictwem oraz degradacją siedlisk. Na liście IUCN ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I).

Odżywianie

Oryks arabski jest roślinożerny. W jego diecie znaleźć można w głównej mierzę trawy, ponadto korzenie, owoce, zioła.

Rozmnażanie i rozwój

Oryks arabski przystępuje do rozrodu raz w roku. Rozród odbywa się między październikiem a majem. Samica rodzi zwykle jedno młode. Ciąża trwa 240 dni. Młode karmione mlekiem jest do czwartego miesiąca. Oryks arabski osiąga dojrzałość płciową między drugim a trzecim rokiem życia. Żyje do ponad dwudziestu lat.

Bibliografia

  1. “https://animaldiversity.org”; data dostępu: 2019-07-28
  2. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2019-07-28
  3. “https://cites.org”; data dostępu: 2019-07-28
Oryksy arabskie, fot. shutterstock Oryksy arabskie, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Oryksy arabskie, fot. shutterstockStado oryksów, fot. shutterstock
Oryks arabski z młodym, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Wołowate
Rodzaj:Oryx
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy