Pawica atlas (Attacus atlas)

Źródło: Corel Stock Photo
Kolorem dominującym jest tu pomarańcz i brąz. Końcówki przednich skrzydeł są wyraźnie jaśniejsze, bladożółte. Na środku znajdują się szare, trójkątne plamy z ciemną obwódką. Choć nie przypominają one oczu, podejrzewa się że pełnią tą samą funkcję.Rozpiętość skrzydeł również należy do największych – do 30 cm, od rekordzisty dzieli je zaledwie 1 cm. Ciało ćmy jest zaś nieproporcjonalnie małe.Samce mają węższe skrzydła, są lżejsze a ich głowę zdobią wielkie, krzaczaste czułki.
  1. Występowanie
  2. Pokarm
  3. Rozród
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Zamieszkuje tropikalne i subtropikalne lasy Azji; płd. Chiny, Tajlandia, Indonezja…
Czy wiesz, że...
  • Nazwa gatunkowa – atlas – pochodzi z greckiej mitologii. Imię to nosił potężny tytan, dźwigający cały świat na swych ramionach; tak jak mały motyl dźwiga potężne skrzydła, zaś wzór na  nich utożsamiano z mapą.
  • Nie tylko jedwabniki produkują cenny jedwab; gąsienice Attacus atlas również to potrafią, jednakże tworzone przez nie niteczki są brązowe i bardziej podobne do wełny, oraz dużo trwalsze. Materiał ten nazywany jest „fagara” i jest źródłem dochodu m.in. na Taiwanie. Jednak w porównaniu do jedwabnika, to Attacus hodowany komercyjnie nie jest.

Pokarm

Dorosłe owady mają uwstecznione narządy gębowe i nie pobierają żadnego pokarmu; w związku z tym ich krótkie życie skupia się na przedłużeniu gatunku. Korzystają w tym czasie z zapasów zgromadzonych w stadium larwalnym.Larwy są polifagami, a więc nie są uzależnione od tylko jednego pokarmu. W hodowli karmione są np. liśćmi Awokado, Mango, Guawy – a z tych bliższych nam roślin – za pokarm służyć mogą chociażby liście ligustru i wierzby.

Rozród

Samica raczej nie oddala się z miejsca w którym przechodziła metamorfozę. Wybierze jedynie na roślinie najdogodniejsze miejsce – czyli tam, gdzie będzie największy „przeciąg” – by wiatr rozwiał jej feromony. Nie ma mowy by to ona uganiała się za samcem – cierpliwie czeka aż to on się zjawi, od czasu do czasu dodatkowo macha swymi wielkimi skrzydłami by jeszcze bardziej rozprzestrzenić wokół siebie chemiczne sygnały. Wydawałoby się, że jest to dla samca nie lada zadanie, wręcz niemożliwe do wykonania. Jednakże, jest on wyposażony w chemoreceptory na czułkach, doskonale wykrywające wysyłane wskazówki. A że feromony są bardzo silne, to potrafią przyciągnąć kawalera nawet z odległości  kilku kilometrów.Po udanej kopulacji, samica składa wiele 2,5 mm jaj, na dolnej stronie liści rośliny pokarmowej. Dorosłe owady nie żyją dłużej niż 2 tygodnie.Po 2 tygodniach inkubacji klują się z nich brudnozielone gąsienice. Całe ich ciało usiane jest kolcami, pokrytymi białą, woskową substancją. Niezwykle żarłoczne. W swym życiu mają tylko dwa zadania: jeść, jeść i rosnąć jak najszybciej. Po 4 linieniach, gdy gąsienica mierzy 115 mm długości, może wkroczyć w następne stadium – poczwarkę, które jest zapowiedzią postaci dorosłej.
Pawica atlas, Attacus atlas Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Pawica atlas, Attacus atlas

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rząd:Motyle
Rodzina:Pawicowate
Rodzaj:Attacus
Gatunek:Pawica atlas
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy