Perlica (Numida meleagris)

Nazywany/a też: perlica dzika, perlica zwyczajna, perliczka

Rozmiarami ciała można ją porównać do kruka, choć krępą sylwetką przypomina bardziej kuropatwę. W Polsce w naturze ptak niezaobserwowany, aczkolwiek można spotkać jego formy udomowione w wielu hodowlach. Bardzo towarzyski, tworzący stada. Prowadzi naziemny tryb życia, lata niechętnie.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Ptak o charakterystycznym wyglądzie. Głowa mała. Na ciemieniu brązowawa narośl. Na głowie naga skóra. Nagi, białoszary obszar wokół oczu i po bokach szyi. Czoło, okolice nasady dzioba oraz dzwonki czerwonawe. Tęczówki oczne brązowe. Dziób krótki, haczykowato zakończony. Nozdrza są nieopierzone. Od potylicy w kierunku końca szyi stroszą się cienkie pióra. Szyja średniej długości, stosunkowo cienka o szarobrązowym upierzeniu. Ciało krępej budowy. Ubarwienie ciała w szarej tonacji, w białej plamki. Skrzydła szerokie, o zaokrąglonych kształtach. Ogon ciemnoszary, w białe prążki. Nogi szarawe (u dzikich osobników) bądź pomarańczowo brązowawe (u hodowlanych), długie, bez opierzenia. Brak dymorfizmu płciowego. Osobniki młodociane są brązowoszare, w jasne plamki.
Czy wiesz, że...Początkowo perliczka (Numida meleagris) była mylona z indykiem, dlatego jej nazwa gatunkowa jest identyczna jak nazwa rodzajowa indyka (Meleagris gallopavo).

Występowanie

Naturalnym obszarem występowania perlicy jest niemal cała Afryka na południe od Sahary. Introdukowana została między innymi na Karaiby, do zachodniej Europy, na Madagaskar i do Australii. Ponadto często utrzymywana jest w hodowlach na całym świecie.

Biotop

Występuje w różnorodnych siedliskach: na sawannach, w rzadkich lasach, na łąkach i pastwiskach. Często spotykana na terenach rolniczych. Unika jedynie obszarów lasów tropikalnych i pustyń.

Lęgi

Gnieździ się w płytkim zagłębieniu w ziemi, w ukryciu roślinności. Gniazdo wyścielone jest trawą i piórami. Samica składa od 6 do 12 brązowawych jaj. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi 26-28 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo wkrótce po wykluciu.

Pokarm

W jej diecie znaleźć można zarówno pokarm roślinny (liście, korzenie, kwiaty, owoce, nasiona) jak i pokarm zwierzęcy: bezkręgowce (owady, pajęczaki, mięczaki) oraz kręgowce (płazy, gady, drobne ssaki). Pokarm zbiera z ziemi.

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzaj:Ficedula
Gatunek:Perlica
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź