Kuropatwa (Perdix perdix)

Wygląd
Kuropatwa to mały ptak grzebiący. Upierzenie na podgardlu i głowie ma rude, z kolei na szyi, piersi i brzuchu jest koloru szarego. Po bokach ciała kuropatwy biegną brązowe pasma piór. Dziób oraz nogi są szare. Samica charakteryzuje się jasnymi pasmami piór nad oczami, zaś samiec posiada na brzuchu dość dużą, brązową plamę – tzw. podkowę, czasami widoczną też u starszych samic. U samca w okresie lęgowym pojawia się czerwona, nieopierzona skóra nad oczami. Długość ciała kuropatwy wynosi około 30 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 50 cm, zaś masa ciała waha się od 0,3 do 0,45 kg.
Występowanie
Kuropatwa występuje w klimacie umiarkowanym Europy Środkowej i Azji. Została także sztucznie zasiedlona w Ameryce Północnej. W Polsce, spotkać ją można na terenie całego kraju, poza obszarami górskimi. Najchętniej bytuje na otwartych terenach nizinnych, rolniczych.
Biotop
Kuropatwa prowadzi osiadły tryb życia. Najwięcej pożywienia kuropatwa może znaleźć na otwartych przestrzeniach stepów bądź uprawnych pól, stąd też tam można zaobserwować ją najczęściej. Bytuje również na skraju lasu i w zaroślach, gdzie posiada swoje kryjówki. Największą aktywność życiową wykazuje po zapadnięciu zmroku. Gniazdo kuropatwy to najczęściej zagłębienie w ziemi wypełnione liśćmi i gałązkami. Niezbędną częścią miejsca bytowania kuropatwy są paprzyska, są to miejsca utworzone ze żwiru i piachu, w których kuropatwa odbywa piaskowe kąpiele.
Lęgi
Na przełomie marca i kwietnia kuropatwy dobierają się w monogamiczne pary i wyznaczają swój teren lęgowy. Na początku maja samica w dobrze ukrytym gnieździe składa od 4 do 22 jaj. Wysiaduje je przez 22-25 dni. Samiec razem z partnerką opiekują się potomstwem, które zdolne jest do lotu już po 15 dniach życia. W wieku 3,5 miesięcy młode osiągają dojrzałość płciową i usamodzielniają się.
Pokarm
Kuropatwa żywi się nasionami, zielonymi pędami roślin, owocami oraz owadami.