Pingwin cesarski (Aptenodytes forsteri)

Pingwiny cesarskie z młodymi, fot. shutterstock
Pingwin cesarski należy do rodziny pingwiny (Spheniscidae). Wierzch ciała jest szaro czarny. Spod jest biały. Ciało ma opływowy kształt. Głowa jest czarna, boki szyi, podgardle i pierś są żółto pomarańczowe. Dziób jest smukły i zakrzywiony, górna część jest czarna, dolna pomarańczowa lub różowa. Ogon jest krótki. Nogi są czarne. Skrzydła przekształcone są w płetwy. Dymorfizm płciowy nie jest wyraźny. Osobniki młodociane różnią się od dorosłych białymi bokami szyi i podgardlem. Pisklęta są srebrnoszare. Gatunkiem podobnym jest pingwin królewski (Aptenodytes patagonicus).
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Obszar występowania pingwina cesarskiego obejmuje całą strefę okołobiegunową Antarktydy. Jego kolonie rozrodcze znajdują się między 66, a 78 stopniem południowej szerokości geograficznej.
Czy wiesz, że...Pingwin cesarski jest największym gatunkiem pingwina. Został opisany 1844 roku przez Gray’a.

Biotop

Pingwin cesarski większość życia spędza w zimnych, otwartych wodach oceanów polując. Kolonie rozrodcze zakłada głównie na pływających lodowcach, bardzo rzadko na stałym lądzie. Niektóre kolonie mogą być oddalone od brzegu nawet do 200 km. W związku z wykorzystaniem do rozrodu lodowców pływających pingwin cesarki jest bardzo wrażliwy na szybko postępujące zmiany klimatu. Zwierzę o aktywności zarówno dziennej jak i nocnej. Jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT na liście IUCN).

Lęgi

Pingwin cesarski przystępują do rozrodu między majem a czerwcem. Gnieździ się w koloniach. Samica składa jedno jajo. Jajo wysiadywane jest przez samca na jego stopach pod fałdą. Czas wysiadywania wynosi 62-67 dni. Oboje rodzice pełnią opiekę nad potomkiem. Przez pierwszych 50 dni pisklę pozostaje przy rodzicach, później dołącza do żłobka. Młode staje się samodzielne po pięciu miesiącach. Dojrzałość płciową osiąga między trzecim a szóstym rokiem życia. Średnia długość życia wynosi 20 lat.

Pokarm

Pingwin cesarski żywi się w głównej mierzę kręgowcami (rybami) oraz bezkręgowcami (mięczakami oraz skorupiakami). Pokarm zdobywa nurkując (do 50-250 m) w wodzie.

Bibliografia

  1. “https://www.penguinworld.com”; data dostępu: 2020-01-13
  2. “http://www.oiseaux-birds.com”; data dostępu: 2020-01-13
  3. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2020-01-13
Pingwiny cesarskie z młodymi, fot. shutterstock Pingwiny cesarskie z młodymi, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Pingwiny cesarskie z młodymi, fot. shutterstockPingwiny cesarskie, fot. shutterstock
Pingwin cesarski, fot. shutterstockPingwiny cesarskie z młodymi, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Pingwiny
Rodzina:Pingwinowate
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź