Pliszka siwa (Motacilla alba)

Fot. Marek Szczepanek
Charakterystyczny dla pliszki siwej jest bardzo długi, czarny ogon. Ogólna kolorystyka upierzenia to szary, biały i czarny. Samiec jest ubarwiony bardziej kontrastowo, wiosną ma wierzch głowy, podgardle i pierś czarne, a czoło i boki głowy białe. W szacie spoczynkowej kolor czarny ma domieszkę szarego. Ptaki młode są szarobrązowe, pozbawione czarnych i białych plam, na piersi mają ciemnobrunatną pręgę.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Środowisko życia pliszki siwej od dawna wiąże się z człowiekiem. Są nim ugory, pastwiska, łąki, plaże, poręby oraz szosy i zabudowania. Ptak ten bardzo ceni sobie również bliskość wody.
Czy wiesz, że...Pliszka siwa potrafi czasem zrzec się części praw do swego zazdrośnie strzeżonego terytorium na rzecz osobnika bezdomnego, w zamian za pomoc w odstraszaniu intruzów.

Występowanie

Pliszka siwa występuje w prawie całej Eurazji bez Indochin i Płw. Arabskiego, lokalnie w północno -zachodniej i wschodniej Afryce. Populacje z południowej części areału lęgowego są osiadłe, te z północnej - wędrowne. Zimowiska znajdują się w południowej i wschodniej Afryce oraz południowej Azji. W Polsce jest to liczny ptak lęgowy całego kraju.

Lęgi

Pliszka siwa gniazdo zakłada przeważnie w zagłębieniach murów, pod dachami, mostami, w wiązaniach drewnianych szop, w pryzmach cegieł, stosach drewna i kamieni. Jest ono duże, o dość luźnej konstrukcji, zbudowane z łodyg i liści traw, korzonków i mchu, o wyściółce z włosia z domieszką piór. Jaja składane są w okresie od końca kwietnia do początku lipca (2 lęgi). W zniesieniu jest 5-7 jaj o zmiennym ubarwieniu. Wysiadywanie trwa 12-14 dni, a młode opuszczają gniazdo po ok. 2 tygodniach.

Pokarm

Pliszka siwa często poluje na owady w pobliżu kałuż wody i przy brzegach strumieni, żeruje także na placach, podwórkach, szosach. Pożywienie stanowią owady, ale zdarza się pliszkom żółtych łowić nawet drobny narybek.
Pliszka siwa, Motacilla alba, White Wagtail Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Pliszka siwa, Motacilla alba, White Wagtail

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Pliszkowate
Rodzaj:Motacilla
Gatunek:Pliszka siwa
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź