Poświerka (Calcarius lapponicus)

Nazywany/a też: poświerka szponiasta, poświerka zwyczajna

Poświerka. By PD-USGov-Interior-FWS [Public domain], via Wikimedia Commons
Ptak wielkości wróbla (Passer domesticus). W Polsce gatunek nieliczny, regularnie zimujący oraz na przelotach. Spotykana na ogół pojedynczo lub w małych grupach. Przebywa głównie na ziemi. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna ciemnobrązowa. Dziób żółty, z ciemnym końcem, krótki, gruby. Głowa stosunkowo duża. Sylwetka krępa. Wierzch ciemno nakrapiany. Tylny pazur długi. Nogi ciemnobrązowe. Ogon dosyć krótki. Dymorfizmu płciowy bardzo dobrze zaznaczony w sezonie lęgowym. W tym okresie samce mają czarną głowę oraz gardło. Na głowie biało-żółty pasek zaczynający się na brwi, skręcający za pokrywami usznymi, sięgający boków piersi. Kark rdzawobrązowy. Brzuch biały. U samicy na piersi czarnoszara plama, kark rdzawo-brązowy. Czarny pasek oczny skręcający za pokrywami usznymi, łączący się z paskiem przyżuchwowym. W zimie samce są podobne do samic. Głowa u samców rdzawobrązowa, a pierś ciemno plamkowana.
Czy wiesz, że...W zimie tworzy ogromne stada, co może powodować śmiertelność dużej liczby ptaków jednocześnie.

Występowanie

Występuje w tundrze całej półkuli północnej oraz w górach na Półwyspie Skandynawskim. Na zimowiska odlatuje na obszary klimatu umiarkowanego kontynentalnego: pas od Ukrainy po wschodnie Chiny oraz znaczny obszar Stanów Zjednoczonych.

Biotop

Gniazduje na terenach otwartych w klimacie arktycznym. Preferuje tereny podmokłe: okolice potoków, stawów i torfowiska. Zimuje na terenach otwartych: stepach, preriach, łąkach i pastwiskach

Lęgi

Gnieździ się na ziemi. Gniazdo zbudowane jest z traw, korzonków, mchów oraz porostów, wyścielone jest piórami i włosiem. Samica składa od 4 do 7 jaj. Czas wysiadywania wynosi 11-14 dni. Po 8-10 dniach młode opuszczają gniazdo, zanim staną się lotne. Zdolność lotu uzyskują kilka dni później. Oboje rodzice zajmują się opieką nad potomstwem.

Pokarm

Żywi się bezkręgowcami (owadami, pajęczakami) oraz pokarmem roślinnym (nasionami). Pokarm zbiera z ziemi albo chwyta go w locie.
Poświerka. By PD-USGov-Interior-FWS [Public domain], via Wikimedia Commons Poświerka. By PD-USGov-Interior-FWS [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Poświerka. By PD-USGov-Interior-FWS [Public domain], via Wikimedia Commons
Samiec poświerki w szacie godowej, źródło: Wikipedia

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina: Poświerki
Rodzaj:Calcarius
Gatunek:Poświerka
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź