Pstrąg potokowy (Salmo trutta)

Nazywany/a też: pstrąg

Pstrąg potokowy, By Eric Engbretson for U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons
Po udanych próbach introdukcji tego gatunku w różnych częściach świata, dzisiaj można go spotkać na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Pstrąg potokowy zamieszkuje rzeki i potoki niemal całej Europy. Występuje także w wodach Afryki Północnej oraz Azji. W Polsce pstrąg potokowy jest rodzimym gatunkiem, występującym tu naturalnie. Jego siedlisko stanowią głównie rzeki i potoki górskie, np. w Beskidach, Tatrach czy Sudetach.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Pstrąg potokowy ma wydłużone ciało o torpedowym kształcie, co ułatwia mu egzystowanie w rzekach o wartkim nurcie. Kolor jego ciała może być żółty, brunatny lub brązowy i zależy od miejsca, w którym ta ryba żyje. Po bokach ciała występują czarne i czerwone plamki. Płetwa tłuszczowa tej ryby ma czerwono-pomarańczową barwę. Pozostałe płetwy są jasnożółte u młodych osobników, zaś u dorosłych – ciemne. Istnieje dymorfizm płciowy, który objawia się tym, że u samca dolna szczęka jest haczykowato zagięta ku górze, czego nie widać u samicy. Długość ciała pstrąga potokowego wynosi do 80 cm, a masa ciała – do 5 kg.
Czy wiesz, że...Pstrąg potokowy odbywa tarło w rzekach, które mają żwirowe, a nie piaszczyste podłoże. Ma to ogromne znaczenie dla wylęgu i rozwoju narybku, ponieważ w zapiaszczonym dnie nie ma dostatecznej ilości tlenu, którego larwy pstrąga bardzo potrzebują. Odpowiednie warunki do wylęgu zapewnia im zatem tylko podłoże żwirowe.

Biologia

Pstrąg potokowy zamieszkuje przez cały okres życia czyste, stosunkowo chłodne rzeki o kamienistym dnie i wartkim nurcie. Jego kryjówki stanowią zagłębienia wśród kamieni. Odżywia się on bezkręgowcami zamieszkującymi strefę przydenną. Jego pożywienie stanowią również małe ryby i płazy. Pstrąg przystępuje do rozrodu jesienią, odbywając krótkie wędrówki do potoków, które mają żwirowe podłoże. Samica wygniata zagłębienie w żwirze, do którego składa jaja – ich liczba może wynosić do 4 tysięcy. Po pewnym czasie wylęga się z nich narybek. Młode samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 1-2 lat, a samice – rok później. Pstrąg potokowy przystępuje do tarła kilka razy w życiu, nie ginie bowiem po jednym tarle, jak to się dzieje w przypadku łososia szlachetnego. Pstrąg, w przeciwieństwie do łososia, nie odbywa tak dalekich i wyczerpujących wędrówek. Pstrąg może dożyć około 8 lat.
Pstrąg potokowy, By Eric Engbretson for U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons Pstrąg potokowy, By Eric Engbretson for U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Pstrąg potokowy, By Eric Engbretson for U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Łososiowate
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy