Sardynka europejska (Sardina pilchardus)

Nazywany/a też: sardynka, sardynka atlantycka

Sardynki europejskie zamieszkują północno-wschodni Atlantyk. Spotykane są w płytkich wodach południowego Bałtyku, Morza Północnego, wodach przybrzeżnych Wysp Brytyjskich, zachodniej Europy, w Morzu Adriatyckim, Egejskim i Czarnym oraz u wybrzeży Afryki północno-zachodniej.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Oczy duże, z powiekami tłuszczowymi. Szczęka dolna jest nieco wysunięta. Pokrywy skrzelowe bruzdowane. Głowa pozbawiona jest łusek, natomiast resztę ciała pokrywają duże, łatwo odpadające łuski. Ciało wydłużone o owalnym przekroju. Ubarwienie ciała srebrzyste. Grzbiet jest nieco ciemniejszy, niebieskawy bądź zielonkawy. Po bokach ciała ciągnie się niebieska smuga. Brak linii bocznej. Płetwa grzbietowa mała i krótka. Płetwy brzuszne rozpoczynają się na wysokości tylnej krawędzi płetwy grzbietowej. Płetwa odbytowa składa się z 17-18 promieni miękkich, z czego dwa ostatnie są wydłużone. Płetwa ogonowa głęboko wcięta.
Czy wiesz, że...Sardynki to grupa skupiająca kilka rodzajów ryb. Reprezentowana jest przez m.in. rodzaj Sardina i należący do niego jeden gatunek – sardynkę europejską. Gatunek o dużym znaczeniu w rybołówstwie, poławiany m.in. do produkcji konserw oraz mączki rybnej.

Biologia

Przebywają w toni wodnej. Odbywają dobowe wędrówki pionowe. Zwykle spotykane od 25 m do 100 km od brzegu. Żyją w ławicach. W dzień pozostają bliżej dnia, w nocy zaś przy powierzchni. Sardynka do tarła przystępuje w zależności od rozmieszczenia, od wiosny do jesieni, w zimie, bądź przez cały rok. Samica składa około 50 tys. ziaren ikry. Złożona ikra swobodnie unosi się w toni wodnej. Średnica jaj wynosi 1,5 mm. Wylęg następuje po kilku, 2-4 dniach. Larwa po wykluciu mierzy ok. 4 mm. Dojrzałość płciową osiąga w trzecim roku życia, przy długości ciała 19 cm. Żyje do 15 lat. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Pożywia się planktonem, a także ikrą oraz larwami innych ryb.
Sardynka, By Gervais et Boulart (Les poissons Gervais, H.) [Public domain], via Wikimedia CommonsBy Gervais et Boulart (Les poissons Gervais, H.) [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Sardynka, By Gervais et Boulart (Les poissons Gervais, H.) [Public domain], via Wikimedia CommonsBy Gervais et Boulart (Les poissons Gervais, H.) [Public domain], via Wikimedia Commons
Ławica sardynek, By TANAKA Juuyoh (田中十洋) (sardines / 鰯(いわし)) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Śledziowate
Rodzaj: Sardina
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź