Scorpio maurus (Scorpio maurus)

Nazywany/a też: izraelski skorpion złoty, skorpion o dużych szponach

By Guy Haimovitch (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Scorpio maurus występuje w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jego zasięg rozciąga się od Maroka, Mauretanii i Senegalu, przez m.in. Algierię, Tunezję, Libię, Egipt, Arabię Saudyjską, Jemen, Oman, Irak Syrię, po Turcję i Iran. Reprezentowany jest przez ok. 17 podgatunków.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Scorpio maurus to skorpion średniej wielkości. Ciało pokryte jest karapaksem. Zbudowane jest z głowotułowia i segmentowanego odwłoka (który składa się z przedodwłoka i zaodwłoka). Barwa ciała różnorodna, zależna od podgatunku. Karapaks jest barwy od żółtej, jasnobrązowej przez brązową, do szarej. Posiada cztery pary odnóży krocznych. Na odnóżach występują brązowe plamki. Zaodwłok zakończonym kolcem jadowym. Posiada dwie pary odnóży gębowych: nogogłaszczki oraz szczękoczułki. Nogogłaszczki zakończone są masywnymi szczypcami. Zakończenia pedipalp (nogogłaszczek) oraz przedodwłok są ciemnoczerwone. Występuje dymorfizm płciowy. Samce są mniejsze i smuklejsze od samic, dodatkowo posiadają mniejsze i bardziej zaokrąglone szczypce.
Czy wiesz, że...Scorpio maurus jest pierwszym opisanym gatunkiem skorpiona. Opisał go Karol Linneusz.

Biologia

Scorpio maurus ze względu na szeroki zasięg występowania spotykany jest w bardzo różnorodnych siedliskach. Zamieszkuje zarówno obszary pustynne, jak i półpustynie, sawannę, suche lasy i zarośla. Jest wybitnie ciepłolubny, lecz na niektórych terenach znosi lekkie zimy z temperaturą opadająca do 10 st. Celsjusza. Preferuje siedlisko z podłożem, w którym może kopać nory dochodzące od 70 cm do 100 cm głębokości. Prowadzi nocny, samotny tryb życia. Dzień spędza w ukryciu, w norze. Jest rozdzielnopłciowy. Rośnie skokowo zrzucając wylinkę. Organizm żyworodny. Ciąża trwa 13-16 miesięcy. Rozród odbywa się między sierpniem a wrześniem. Samica rodzi od 8 do 43 młodych. Samica zajmuje się do potomstwem do ich pierwszej wylinki, później młode się rozpraszają. Dojrzałość płciową osiąga między drugim a trzecim rokiem życia. Żyje do 19 lat. Jest drapieżnikiem. Żywi się bezkręgowcami (owadami, pajęczakami) które chwyta w szczypce. Do obrony używa masywnych szczypiec. Jad nie jest niebezpieczny dla człowieka, choć jego ukąszenie może być dosyć bolesne. Scorpio maurus jest często spotykany w hodowlach amatorskich.
Scorpio maurus By Guy Haimovitch (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Scorpio maurus
Scorpio maurus fuscus

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Pajęczaki
Rząd:Skorpiony
Rodzina:Scorpionidae
Rodzaj:Scorpio
Indeks nazw polskich - gromada Pajęczaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź