Skójka gruboskorupowa (Unio crassus)

By Alexander Mrkvicka (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Skójka gruboskorupowa zamieszkuje niemal całą Europę, prócz Wysp Brytyjskich i południowych krańców kontynentu (brak jej na Półwyspie Apenińskim i Półwyspie Iberyjskim). Jej zasięg na wschód sięga przez całą Syberię.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Skójka gruboskorupowa ma ciało dwubocznie spłaszczone, które składa się z tułowia i nogi i okryte jest dwuklapową muszlą. Muszla jest masywna, grubościenna, jajowata, składa się z dwóch symetrycznych połówek. Tylny jej koniec jest zaokrąglony. Barwa muszli różnorodna, od jasnobrązowej do czarnej. Na muszli znajdują się ciemne pierścienie przyrostów. Wierzchołki słabo wystają. Zamek posiada ząbki, zagłębienia i listwy. Z wiekiem muszla ciemnieje. Gatunkiem podobnym jest m.in. skójka zaostrzona (Unio tumidus).
Czy wiesz, że...Wiek skójki gruboskorupowej można ustalić po przyrostach rocznych znajdujących się na muszli.

Biologia

Skójka gruboskorupowa zamieszkuje czyste wody płynące (o dość szybkim nurcie): rzeki, strumienie i kanały melioracyjne. Żyje na dnie. Preferuje dno piaszczyste lub żwirowe, wyjątkowy skaliste. Jest dobrym bioindykatorem - zanika w przypadku wystąpienia zanieczyszczenia wody. Organizm rozdzielnopłciowym. Rozród odbywa się między majem a kwietniem. Samica może złożyć do 100 tys. jaj. Samce uwalniają nasienie do wody, które wraz z wodą trafia do skrzeli samic. Zapłodnienie odbywa się w płatach zewnętrznych skrzeli. Z jaj po 3-4 miesiącach wykluwają się larwy (glochidium) które pasożytują na skrzelach ryb. Dojrzałe larwy uwalniane są do wody. Larwy do dalszego rozwoju muszą przyczepić się do skrzeli ryby. W miejscu przytwierdzenia się larwy tworzy się cysta która ją obrasta. W cyście larwa przebywa kilka tygodni, aż do momentu przeobrażenia. Po przeobrażeniu się opada na dno. Dojrzewa płciowo gdy osiągnie długość 30-40 mm. Żyje do 20-40 lat. Jest gatunkiem wrażliwym na zanieczyszczania, w związku z czym jej liczebność maleje. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt figuruje jako gatunek zagrożony wymarciem (kategoria EN). Według IUCN jest również zagrożona wyginięciem (kategoria EN). Filtrator. Odżywia się poprzez odfiltrowywanie z wody mikroorganizmów oraz substancji organicznych.
Skójka gruboskorupkowa By Alexander Mrkvicka (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Skójka gruboskorupkowa
Skójka gruboskorupkowa

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Małże
Rząd:Unionoida
Rodzina:Skójkowate
Rodzaj:Unio
Indeks nazw polskich - gromada Małże
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy