Największy a zarazem najcięższy naziemny ptak na świecie. Tworzy stada. W okresie godowym samce wykazują terytorializm. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Ptak długowieczny.
Bardzo charakterystyczny. Głowa mała. Oczy bardzo duże. Szyja długa. Głowa oraz szyja pokryte cienką warstwą puchu. Kolor skóry zależny od podgatunku. Nogi długie, mocne, zakończone dwoma palcami. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samce czarne z białymi: końcami lotek oraz ogonem. Samice w skromniejszych, szarobrązowych barwach. Dodatkowo samce są większe i cięższe od samic. Osobniki młodociane przypominają samicę, są od niej nieznacznie ciemniejsze.
Występowanie
Struś czerwonoskóry zamieszkuje Afrykę: wąski pas lądu na południe od Sahary od Dakaru po Kotlinę Górnego Nilu oraz Afrykę Południową na południe od Kalangi. Ponadto często utrzymywany jest w ogrodach zoologicznych i hodowlach komercyjnych na całym świecie.
Biotop
Strusie występują na otwartych i suchych obszarach: sawannach, stepach, pustyniach i półpustyniach.
Lęgi
Gatunek monogamiczny lub poligyniczny (jeden samiec z więcej niż jedną samicą). Wspólne gniazdo, w formie zagłębienia w ziemi. W gnieździe może znajdować się od 15 do 60 jaj. Jaja są błyszczące, kremowe, największe (15 cm) ze wszystkich jaj ptaków. Czas wysiadywania (zarówno przez samice jak i przez samców) wynosi około 40 dni. W związku z ubarwieniem ciała samice wysiadują jaja w dzień, a samce w nocy. Po trzech dniach od wyklucia młode opuszczają gniazdo, dołączając czasem do młodych, z innych gniazd. Młode zostają pod opieką rodziców do dziewięciu miesięcy. Dojrzałość płciową osiąga od drugiego do czwartego roku życia (samice wcześniej od samców).
Pokarm
Ptak roślinożerny (żywi się nasionami, trawą, liśćmi, korzeniami, owocami), w jego diecie znaleźć można także zwierzęta bezkręgowe. Połyka kamienie, ułatwiające rozdrabnianie pokarmu w żołądku.